Nem értem a matekot! Szögfüggvények általánosítása? Lent
Szóval..hiányoztam pár óráról és elkezdtük a szögfüggvényeket, de nem túlzottan értem a dolgokat. A házi feladathoz konkrétan hozzá sem tudok kezdeni, jó lenne ha valaki le tudná ezeken a példákon keresztül vezetni nekem a lényegét a feladatnak.
Írjuk egyszerűbb alakra:
sin (180°-α)
cos (180°-α)
sin (180°+α)
cos (180°+α)
Ez pár feladat a házi feladatból. Előre is köszönöm a segítséget!
Nézd ezt az ábrát:
A derékszögű háromszögben a θ szöggel szemközti oldal osztva az átfogóval lesz a szinusz, a szög melletti oldal osztva az átfogóval pedig a koszinusz.
A trükk az, hogy a kör sugara 1 (egy), ezért a derékszögű háromszög átfogója 1, így a szemközti oldal (függőleges) maga a szinusz, a melletti oldal (vízszintes) meg a koszinusz, hisz eggyel osztanánk őket.
Most már a derékszögű háromszöget el is felejthetjük, marad az egységsugarú kör. Ebben a θ-hoz tartozó kerületi pont x koordinátája a cosθ, y koordinátája pedig a sinθ.
És most képzeld el, hogy a θ körbeforog a körön. Mindenhol az x koordináta lesz a koszinusz, stb.
Ha α kicsi (vagyis 0 és 90° között van, az első negyedkörben), akkor 180°-α a második negyedkörben van. Rajzold fel mindkettőt, látni fogod, hogy egymás tükörképei. Az y koordinátájuk azonos, az x pedig ellentétes előjelű. Ezért a szinusz ugyanaz, a koszinusz meg mínusz egyszeres:
sin(180°-α) = sin(α)
cos(180°-α) = -cos(α)
A 180°+α pedig már a harmadik negyedkörben lesz, a sugár éppen a folytatása az α sugárnak. Ezért középpontosan szimmetrikusak, az x és az y koordináta is mínusz egyszeresek:
sin(180°+α) = -sin(α)
cos(180°+α) = -cos(α)
Talán ezt a videót is érdemes megnézned:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!