Fizikában segítene valaki légyszíves? A szemet egy olyan változtatható gyújtótávolságú gyűjtőlencsével modellezhetjük, amely mindig 2,5 cm távolságban ad valódi képet.


a) Hány dioptriás lencse felel meg a szemnek, ha a tárgy a tiszta látás távolságában (25cm) van a lencsétől?

b) Mennyivel kell megváltoztatni szemlencsénk dioptriáját ah- hoz, hogy 12cm átmérőjű körlapot 0,3mm átmérőjűvé képezzen le?



2013. márc. 19. 23:32
 1/2 bongolo ***** válasza:

N: nagyítás értéke

T: tárgy nagysága

K: kép nagysága

t: tárgy távolsága

k: kép távolsága

D: dioptria


Biztos tanultátok ezeket a képleteket:


N = K/T = k/t

1/f = 1/t + 1/k

D = 1/f                   (akkor, ha f méterben van)


a)

t = 25 cm = 0,25 m

k = 2,5 cm = 0,025 m

Ebből 1/f, vagyis D gyorsan kijön a fenti képletekkel.


b)

Most a nagyítás (valójában kicsinyítés) ekkora:

N = 0,3 mm / 12 cm = 0,03/12

A képtávolság továbbra is k=2,5 cm, ezekből kijön a tárgytávolság:

N = k/t

0,03/12 = 2,5cm/t

2,5cm · 12/0,03 = t

t = 1000 cm = 10 m


A dioptriát ez után már ugyanúgy kell számolni, mint az a) résznél, próbáld meg.

2013. márc. 20. 10:29
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen koszonom a segitsegedet!:)))
2013. márc. 20. 11:48