Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Stíluseszközök megvizsgálása?

Stíluseszközök megvizsgálása?

Figyelt kérdés

Sziasztok, nos az lenne a problémám, hogy nyelvtan házi feladatom van. A feladat, hogy: vizsgáld meg a 19. feladatban megadott példák stíluseszközeit és állapítsd meg a fajtájukat!


A mondatok:

Témakör: STÍLUS ÉS JELENTÉS


a) „Az élet alszik, mindent tűz aszal.”

(Kosztolányi Dezső)



b) „S azon a napon érkezett Csanád úr üzenete: A zalai tartomány zúg, mint rajzásra készülő méhköpű.”

(Kós Károly)


c) „Böngészgettem a megsárgult

emlékek közt áhítattal.”

(Kányádi Sándor)


d) „Nem is kívánok egy pincét kiinni,

vagy egy cukrászdát, vendéglőt megenni”

(Kosztolányi Dezső)


e) „Ittam a kávémat, és ahogy belepillantottam a csészébe, egyszerre meglegyintett a rémület, tetőtől talpig átjárt az a nyilvánvalóan oktalan, mégis uralhatatlan előérzet, hogy a halál fürdik a párázó fekete forróságban, hogy azt nyelem éhgyomorra, azt döntöm magamba egy begyakorolt csuklómozdulattal.”

(Csengey Dénes)


f) „a summás sárgul, mint az asztag”

(József Attila)


g) „A hangod akkor legszebb

ha kerete a csöndnek,

a hajad akkor legszebb,

ha cseléde a napsugárnak,

az arcod akkor legszebb

ha emlékszem rája sírva,

a sorsod akkor legszebb

ha elszáll mint az ének.”

(Weöres Sándor)


h) „A te lelked liliommező, mely

Tavaszi szél rezdületén remeg.

Enyim puszta, melyen át erővel

Vágtat, s vág a téli fergeteg.”

(Tompa László)


Kérem ha tudtok segítsetek :( Osztályozni fogja. Köszönöm.


2013. márc. 17. 16:11
Sajnos még nem érkezett válasz a kérdésre.
Te lehetsz az első, aki segít a kérdezőnek!

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!