Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Milyen szóképet, alakzatot,...

Milyen szóképet, alakzatot, stilisztikai érdekességet fedeztek fel ezekben?

Figyelt kérdés

1: alvó kísértetek a kerti fák

2: tekints ránk, szabadság

3: honnan, kicsi szellő, éj vándora, jöttél

4: csókos ütközet

5: édes mostoha

6: mászik a surlokefe

7: bús düledékeiden Husztnak romvara megallek

8: szárnyas idő

9: homloka erchegy, arca deres erdő

10: tiprott jog sikoltoz

11: az egész világ tudja

12: rúgja a bőrt

13: hangos az utca

14: jó tollú író

15: én édes palotám


Mar egy csomó ilyet megfejtettem, de ezekben nem vagyok biztos, szóval aki tudja, vagy legalább van ötlete, az ossza meg velem!!!



2013. márc. 17. 14:24
 1/4 anonim ***** válasza:

1. megszemélyesítés, hasonlat is lehet, olyanok a fák, mint alvó kísértetek, ...

2. megszemélyesítés

3.a szórendet felcserélte a költő, honnan jöttél,... így lenne a helyes szórend, ez a költői szabadság

4. ellentét, az ütközet minden, csak nem csókos

5. ugyanaz, mint az előző

6. megszemélyesítés

7. ???

8. száll az idő, inkább ezt szoktuk mondani, bár a madár is a szárnyával száll, az időnek miért ne lehetne szárnya

9. hasonlat, metafora: homloka olyan, mint az érchegy...

10. megszemélyesítés

11. túlzás

12. ??? a futballozó focistákra mondjuk, labda=bőr

13. megszemélyesítés

14. ??? a jól író íróra mondjuk, metafora talán

15. megszemélyesítés

Ezek voltak az ötleteim, szia !

2013. márc. 17. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!
2013. márc. 17. 23:08
 3/4 anonim ***** válasza:

Kedves Erzsimama!


Ne haragudj, de a 9-es kérdésre a válaszodat kicsit pontosítani szeretném.

"homloka erchegy, arca deres erdő"


"9. hasonlat, metafora: homloka olyan, mint az érchegy..."


Ez csak metafora hasonlat nélkül.

Homloka AZONOS az ércheggyel

Arca AZONOS a deres erdővel


Nem olyan, mint az érchegy, maga az érchegy a homloka.


"Mi a metafora?

"Amikor a költő két dolgot vagy jelenséget nem hasonlít egymáshoz, hanem hasonló tulajdonságuk alapján összekapcsolja őket, akkor metaforáról beszélünk.

A metafora olyan költői kép, amely nem csupán hasonlónak mond két jelenséget, hanem azonosnak is tekinti őket. A metafora olyan költői kép, amely nem csupán hasonlónak mond két jelenséget, hanem azonosnak is tekinti őket. "


Ugyanígy az 1-es is metafora.

A kerti fák alvó kísértetek. Nem olyanok, mint a kísértetek, hanem AZONOSULNAK vele.

Ők az alvó kísértetek.


Nem tudom, kérdező tanulta-e már a metonímiát, vagyis a névcserét, mert a szárnyas idő és a jó tollú író, mindkettő metonímia.

2013. márc. 23. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

nagyon régi kérdés, de ha valaki rákeres az jobb ha tudja, hogy az első válaszoló nagyon sok hülyeséget írt

az első szerintem teljes metafora a 12.-es szinehdohé, gondolom nem sokan nézitek de csak mondom hogy erre ne vegyetek mérget

2017. jan. 15. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!