Két, 30 cm sugarú kört úgy helyezünk egymásra, hogy középpontjaik távolsága 48 cm legyen. Mekkora a két kör közös részének területe?


Van valakinek ehhez ötlete?


2013. márc. 15. 21:39
 1/2 anonim ***** válasza:

A közös rész két körszelet együttes területe. Legyen h a körszelet magassága (ami jelenleg 6 cm), továbbá a a húr hossza. a=2*gyök(2*h*r-h^2), ami éppen 36 cm. Legyen alfa a húrhoz tartozó középponti szög. h=(a/2)*tg(alfa/4)

Ebből alfa~1,287 rad és a húrhoz tartozó l ív hossza 38,61 cm. T=(l*r-a*(r-h))/2, azaz 294,3 cm^2.

2013. márc. 15. 22:21
 2/2 anonim ***** válasza:

Legyen


r = 30 - a körök sugara

s = 48 - a középpontok távolsága

α - a közös húrhoz tartozó középponti szög

Tk = ? - a közös terület


Elvileg a közös terület


Tk = r²(α - sinα)


A szöget pl. a


cosα = s²/2r² - 1


összefüggésből lehet számítani.


Egyébként az előző válaszoló megoldása helyes.


DeeDee

***********

2013. márc. 16. 01:09