Kémiai reakció, nem ultranehéz kategória! Help pls?


53,0 g nátrium-karbonátot oldunk sósavban.

a, Hány gramm nátrium-klorid keletkezik?

b, Hány dm3 25 °C-os és standard nyomású CO2 képződik?

c, Legalább hány cm3 2,00 mol/dm3 koncentrációjú sósav szükséges az oldódáshoz?


A reakcióegyenletet sikerült felírnom, hogyan tovább?

Kérlek segítsetek, vezessétek le nekem!

Köszi előre is.



2013. márc. 15. 19:37
 1/2 szvandaaa ***** válasza:

Na2CO3 + 2HCl = 2NaCl+ H2CO3 >>> A H2CO3, hidrogén-karbonát azonnal CO2-ra & H2O bomlik.


A Na2CO3 moláris tömege 106g/mol (elvileg), így ebből ki tudod számolni, hogy hány mólod volt kezdetben:

n(mol)=m(tömeg)/M(moláris tömeg)>>

n=53g /106 g/mol = 0,5 mol



a, Ebből tehát már tudod, hogy fél mól Na2CO3 reagál 1 mol sósavval ( a reakcióegyenlet arányai alapján).

Így ha a NaCl moláris tömege 58 g/mol akkor 58 gramm NaCl keletkezik a reakcióban.


b, Mivel a reakcióban 1 mol H2CO3 keletkezik, ezt az előző reakció^^ aránya miatt elosztod kettővel, így 0,5 mol keletkezik & ez bomlik 0,5 mol CO2-ra és ha tudod, hogy a 25°C-os & stand. nyomású gáz 24,5dm^3, akkor tudod, hogy éppen fele ennyi, tehát 12,25dm^3 CO2 keletkezik.


c, A sósav esetében:

C=2mol/dm^3

C(koncentráció)= n (mol) / V ( térfogat)

Tudod a mólt is a reakció egyenletből, az ez esetben 1 mol. Így

2 mol/dm^3 = 1 mol / V

V= 0,5 dm^3 = 500cm^3 sósavra van szükség az oldódáshoz.


Remélem mindent érhetően levezettem és Neked is menni fog :) !

2013. márc. 15. 23:37
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi, igen, érthető volt minden! :))
2013. márc. 16. 01:45