Rendezési tétel bizonyítás?


Ismerem a tételt, alkalmazom is, (a bizonyítást sajnos elfelejtettem :S ) de osztálytársaimnak kell előadnom a bizonyítást, lehetőleg úgy, hogy ők is értsék. Google-n rákerestem, de nem találtam számomra megfelelőt . Valaki leírja nekem érthetően?

Előre is köszönöm!



#maximum #matematika #bizonyítás #tétel #algebra #minimum #Szűcs Adolf #rendezési tétel
2013. márc. 15. 12:01
 1/4 vurugya béla ***** válasza:

Ha jól emlékszem, azt mondja a rendezési tétel, hogy ha 0<a1<=a2<=...<=an és 0<b1<=b2<=...<=bn

akkor ha képezzük az összes olyan szorzatösszeget, melyekben az ai -ket és a bj -ket valamilyen párosításban páronként összeszorozzuk, majd az összeget összeadjuk, akkor a legnagyobb ilyen szorzatösszeg az a1*b1+a2*b2+a3*b3+...+an*bn lesz, a legkisebb pedig az a1*bn+...+an*b1 szorzatösszeg.

Bizonyítás: az ai -k szerinti sorrendbe állítom a tagokat.

Ha van olyan ai*bp és aj*br, és hogy i<j és p>r, akkor felírjuk, hogy

(ai*bp+aj*br)-(ai*br+aj*bp) = (ai-aj)*(bp-br)<=0

tehát ai*bp+aj*br >= ai*br+aj*bp

azaz akkor nagyobb a szorzatösszeg, ha a nagyobb indexű "a"- t a nagyobb indexű "b"-vel, a kisebbett pedig a kisebbel szorozzuk. Tehát ha két fordított sorrendű "a"*"b" párt egyező sorrendbe írunk át, akkor nő a szorzatösszeg. Ilyen "párcserékkel" pedig el lehet jutni az azonos rendezésű szorzatösszeghez (mindig =< módon "növelve"), a másik irányban pedig a fordítva rendezett szorzatösszeghez (mindig <= módon "csökkentve").

2013. márc. 15. 15:21
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ment a zöld kéz ! :)
2013. márc. 15. 17:21
 3/4 bongolo ***** válasza:

Van egy pici elírás a bizonyítás közepén. Fordított egyenlőtlenséggel jó, így:


tehát ai*bp+aj*br <= ai*br+aj*bp


Egyébként teljesen jó a bizonyítás, ez csak véletlen elírás volt.

2013. máj. 1. 09:38
 4/4 vurugya béla ***** válasza:
igaz...
2013. máj. 1. 21:48