Egy derékszögű háromszög átfogójának hossza 16 cm. Az átfogóhoz tartozó magasság az átfogót 1:3 arányban osztja két részre. Számítsuk ki a befogók hosszát.



Esetleg egy rajz?

és fontos lenne, hogy lépésről-lépésre leírjátok!


2013. márc. 13. 20:33
 1/2 BKRS ***** válasza:

Ha 1:3 arányban osztja, akkor az egyik szakasz 4 cm a másik 12 cm.

Vagyis akkor m=√(4*12) = 4√3

Viszont az egyik átfogó négyzete Pitagorsz tétel szerint: m² + 4²

a másik négyzete pedig m²+12²


Vagyis az egyik átfogó:

√(16*3+16)=8

A másik átfogó meg √(16*3+12²) =8√3


Visszaellenőrizve, hogy kijön-e a derkészögű háromszög:

8²+ (8√3)² = 256 = 16²

2013. márc. 13. 21:11
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi!
2013. márc. 14. 15:38