Egy derékszögű háromszög átfogójának hossza 16 cm. Az átfogóhoz tartozó magasság az átfogót 1:3 arányban osztja két részre. Számítsuk ki a befogók hosszát.
Esetleg egy rajz?
és fontos lenne, hogy lépésről-lépésre leírjátok!
2013. márc. 13. 20:33
1/2 BKRS válasza:
Ha 1:3 arányban osztja, akkor az egyik szakasz 4 cm a másik 12 cm.
Vagyis akkor m=√(4*12) = 4√3
Viszont az egyik átfogó négyzete Pitagorsz tétel szerint: m² + 4²
a másik négyzete pedig m²+12²
Vagyis az egyik átfogó:
√(16*3+16)=8
A másik átfogó meg √(16*3+12²) =8√3
Visszaellenőrizve, hogy kijön-e a derkészögű háromszög:
8²+ (8√3)² = 256 = 16²
2/2 A kérdező kommentje:
köszi!
2013. márc. 14. 15:38