Ytlosz kérdése:

Hogyan kell megoldani?

Figyelt kérdés

Egy egyenes országútból 30fok alatt egy egyenes gyalogút ágazik el, a gyalogút mentén két épület egymástól ismeretlen távolságra fekszik. Az elágazástól 300 méterrel tovább haladva az országúton az épületek felé mutató irányok110, illetve 80 fokos szöget zárnak be. A haladási iránnyal.

A ; Milyen messze van a két épület egymástól? B ; Az egyik épülettől a másikig egy gyalogos halad 1,5 m/s sebességgel. Jó kedvű kutyája 6m/s sebességgel elszalad a másik épületig, majd vissza a gazdájához, ott megfordul és ellohol a másik épületig. Ezt addig folytatja amíg a gazdája el nem éri a másik épületet. Mekkora utat tesz meg a kutya?



2013. márc. 10. 15:50
 1/8 bongolo ***** válasza:

Csinálj rajzot. Az épületek legyenek az A meg B pontok, az A van közelebb az elágazáshoz. Az elágazás legyen az E pont, 300 méterrel odább az országúton legyen az F pont.


Az FEA szög 30°


Vegyünk fel az országúton az F ponttól még messzebb is bárhol egy G pontot. Vagyis az E, F és G pontok egy egyenesben vannak az országúton ilyen sorrendben.


Az, hogy a haladási iránnyal 110 fokot zár be az FA egyenes azt jelenti, hogy a GFA szög 110°. Akkor pedig az EFA szög 180°-110° = 70°

Hasonlóképpen a GFB szög 80°, tehát az EFB szög 100°.


Az EFA háromszögben ismerjük az EF szakasz hosszát, valamint az e mellett lévő két szöget. Akkor viszont tudjuk a harmadik szöget is: FAE = 180° - (30°+70°) = 80°.

Felírhatjuk a háromszögben a szinusztételt:

EA/EF = sin 70° / sin 80°

Ebből csak EA az ismeretlen, tehát azt ki tudod belőle számolni.


Ugyanígy az EFB háromszögben is ki tudod számolni az EBF szöget (180°-(30°+100°) = 50°), és felírhatod a szinusztételt:

EB/EF = sin 100° / sin 50°


Ebből kijön az EB szakasz hossza, akkor meg már AB is meglesz.


A b) kérdésre a válasz:

Ha már tudod az AB távolságot, akkor ki tudod számolni, hogy a gyalogos hány másodperc alatt ér el a másik épülethez. A kutya is pont ugyanennyi ideig szaladgált ide-oda, ezért a kutya sebességéből és az időből kiszorozhatod a kutya által megtett utat.

2013. márc. 10. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Üdv!


Tehát a 30 fok alatti egyenest nyugodtan vehetem 30 fokra, vagy bármennyire, amennyire gondolok, csak akkor az általam meghatározott szöggel kapok megoldást.

Ezek szerint ebben a példában rengeteg megoldás lehet, a 30 fok alatti szög ismeretében, amit én is meghatározhatok?


Köszi!

2013. márc. 11. 09:15
 3/8 A kérdező kommentje:

Szia!


E-A pont 286,3 m

E-B pont 387,7 m

A két épület közti távolság pedig 99,4 m


Jól számoltam?


Köszi.

2013. márc. 11. 09:27
 4/8 bongolo ***** válasza:

Ja, értem a gondodat. Az, hogy "30 fok alatt elágazik" nem azt jelenti, hogy kisebb, int 30°, hanem azt, hogy pontosan 30°.

Ez az "alatt" egy sima nyelvi fordulat.

2013. márc. 11. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Szia!


Úgy miért nem működhet, hogy a AF szöge 80fok, illetve a szemközti szöge 70fok?

Illetve az AF szöge 110fok, és a szemközti pedig 40fok?


Nem értem a G pont miért került oda?


Köszönöm szépen!

2013. márc. 11. 16:04
 6/8 A kérdező kommentje:

Helyesbítés!!!


Az A helyett E van ahogyan Te is írtad a rajzolásnál.

Tehát az elágazási pont E nek van feltüntetve.

EF 80 fok, illetve EF 110 fok.

Köszi!

2013. márc. 11. 16:12
 7/8 bongolo ***** válasza:

A G pont csak azért van, hogy legyen egy név, amire lehet hivatkozni a szögnél. Ugyanis olyan, hogy AF szög, olyan nincs. Csak 3 ponttal van szög.


Másrészt meg amiket te írtal most, az az AFE szög. De a szöveg azt mondja, hogy a haladási iránnyal zár be 110 fokot. A haladási irány pedig az FG egyenes, ahol G még túl van az F ponton is, abba az irányba megyünk. Vagyis nem az EFA háromszög F-nél lévő szöge a 110°, hanem ennek az F-nél lévő szögnek a kiegészítő szöge.

2013. márc. 11. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Így már teljesen tiszta!


Minden tiszteletem a Tied!


Köszönöm szépen!

2013. márc. 12. 12:21

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!