Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki jó matekos, Thalesz tétel?

Valaki jó matekos, Thalesz tétel?

Figyelt kérdés

Ez a két feladat lenne:


1. Egy háromszög oldalai 5, 12 és 13 cm. Mekkora a háromszög köré írt körének sugara?


2. Mekkora sugarú kör írható egy derékszögű háromszög köré, ha befogóinak hossza 8 cm és 24 cm.


Ha ezt le tudjátok vezetni és elmagyarázni.. Hát huh, én neki sem tudok kezdeni, abszolút nem értem :(



2013. márc. 2. 19:28
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha tudod, hogy Thalesz-tételről van szó, akkor azt is tudod, hogy valami derékszögű háromszöges téma van a feladatban (már ha tudod, hogy mi a Thalesz-tétel).


1. feladatnál pont ezért kapásból ellenőriztem, hogy derékszögű-e a háromszög, azaz a két kisebb oldal hosszainak négyzetösszege egyenlő-e a legnagyobb oldalhossz négyzetével -> 25+144=169, tehát igen, derékszögű a háromszög. Na már most, Thalesz-tétel miatt tudod, hogy a derékszögű háromszög köré írható kör átmérője pontosan a háromszög átfogója, ami itt ugye 13 cm, tehát a sugár ennek fele, 6.5 cm lesz.


2. feladat, szintén ugye az átfogó lesz a köréírható kör átmérője, a sugár tehát ennek a fele. A két befogó hosszát tudod, ebből Pithagorasz-tétellel kiszámolod az átfogót, annak a fele meg a keresett sugár.

2013. márc. 2. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az 1. feladatban szereplő háromszög derékszögű, mert 5^2+12^2=13^2

25 +144 =169

Igy a köré írt kör sugara az átfogó fele, azaz 6,5 cm.


2. Pitagórasz tétellel ki kell számolni az átfogót!

8^2+24^2= x^2

64+576 =x^2

640=x^2

8*gyök10=x

Az átfogó 8*gyök10, a köré írható kör sugara az átfogó fele, azaz 4*gyök10

2013. márc. 2. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindkettőtöknek a gyors és levezetett választ!
2013. márc. 2. 19:51

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!