A morzeábécé betűi " Pont " és " - " jelekből állnak. A magya ábécé betűinek leírásához lehetne-e legfeljebb három morzejelből álló jelsorozatokat használni?


ez egy mateh házii :D:D

de nem boldogulok vele.. :|


2009. szept. 10. 16:58
 1/5 anonim ***** válasza:
78%

Van 2 különböző elemünk ( . , - ) Ezekből három elemből állós csoportot választunk ki, amelyben ugyanaz az elem többször is szerepelhet, és az elemek sorrendjét is figyelembe vesszük. Ez 2 elem 3-adosztályú ismétléses variációja. A különböző ismétléses variációk száma 2^3 = 8.


(Úgy is gondolkodhatsz, hogy minden egyes 3-hosszú morzejelsorozat első helyére is 2-féleképpen választhatsz morzejelet, a második helyére is 2-féleképpen választhatsz és a harmadik helyére is 2-féleképpen választhatsz morzejelet. Ez összesen 2 * 2 * 2 = 2^3 = 8)


2-hosszú morzejelsorozat van összesen 2 * 2 = 2^2 = 4.

(Ez 2 elem 2-adosztályú ismétléses variációja. A különböző ismétléses variációk száma 2^2 = 4.)


1-hosszú morzejelsorozat van összesen 2


Tehát a legfeljebb három morzejelből álló jelsorozatok száma: 8 + 4 + 2 = 14 és ez jócval kevesebb. mint a magyar ábécé betűinek száma. Azaz nem lehet.

2009. szept. 10. 17:22
 2/5 anonim ***** válasza:
51%
A világért sem szeretnék beleszólni, sőt, fülem-farkam behúzva teszem fel a kérdést (töredelmesen bevallom, a kombinatorikánál kevés dolgot gyűlölök jobban), de a feladatmeghatározás nem úgy szól, hogy a jelsorozatok "legfeljebb" három jelből állhatnak? Én ezt úgy értelmezem, hogy lehet egy- vagy kéttagú is. Ha ostobaságot mondtam, elnézést ^^ És bár ezt így felvetettem, számolási segítséget sajnos - a fentebb említett okból kifolyólag - nem tudok nyújtani... :(
2009. szept. 10. 17:32
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Az első jót írt!

Az alap angol ABC-hez is használnak négy, sőt ötjegyű jeleket is.

[link]

2009. szept. 10. 17:45
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Áh, értem már XD Én vagyok aki akadékoskodott meg minden, de már én is rájöttem a dolog nyitjára :D

Bocsánat az értetlenkedésemért ^^; Legalább én is tanultam valamit :D

2009. szept. 10. 17:49
 5/5 A kérdező kommentje:

Úristen... Köszönöm ! :D :O

tökjol elmagyaráztad :)

2009. szept. 10. 17:58