Erre mi a helyes válasz? (matek) (lent)


Legyen n az a legkisebb pozitív egész szám, amelyre n osztható 2-vel, n+1 osztható 3-mal, n+2 osztható 4-gyel, n+3 osztható 5-tel, n+4 osztható 6-tal, n+5 osztható 7-tel és n+6 osztható 8-cal. Mennyi az n számjegyeinek összege?

14 vagy 15 vagy 16 vagy 17 vagy 18???


2013. febr. 15. 16:37
 1/5 anonim ***** válasza:

lehet, hogy nem jól értek valamit, de szerintem ez a legkisebb pozitív egész szám a 2.

2 osztható 2vel

2+1 osztható 3-mal stb. De a számjegyek összegére a felsoroltak közül egyik sem igaz.

2013. febr. 15. 17:38
 2/5 BKRS ***** válasza:

Nyilván n=2 pont egy ilyen szám és így a számjegyekösszege 2.


Nézzük mennyi maradékot ad n e fenti számokkal osztva:

2-vel osztva 0-t ad, 3,4,5,6,7,8-cal osztva pedig 2 maradékot ad.

Vagyis n-2 osztható 3,5,7,8-cal (meg 2,4,6-tal is, de ez már következménye annak, hogy 3,5,7,8-cal osztható)

vagyis

n-2 = 3*5*7*8*k valamilyen nemnegatív egész k-ra.

A k=0 lehetőséget már láttuk, ekkor n=2.

Ha k=1, gondolom ez járhatott a feladat kiírójának a fejében,

akkor n = 842 és itt a számjegyek ősszege 14.

Mindazonáltal ez a második legkisebb n, nem a legkisebb.

2013. febr. 15. 17:50
 3/5 A kérdező kommentje:
mindent leírtam de az kimaradt hogy négyjegyű :/
2013. febr. 16. 09:08
 4/5 anonim ***** válasza:
2013. febr. 16. 11:55
 5/5 BKRS ***** válasza:

k=2 esetén n-2=3*5*7*8*2=1680

n=1682

számjegyek összege 17

2013. febr. 20. 01:56