Segítene valaki kémiában? (eredmények is elegek lennének)


1.

(n/n)%=?

(m/m)%=?

H2O=42mol

H2SO4=62mol


2.

HNO3=94g

oldat=8dm^3

mennyi az anyagmennyiség koncentráció?


3.

V oldószer=?

(V/V)%=28%

V oldott anyag=246cm^3


Inkább csak a végeredmények érdekelnének, mert nem tudom hol hibáztam dogában.


2013. febr. 12. 20:23
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha csak a válaszok érdekelnek, íme:


1) n% = 59,6%, m% = 88,9%

2) 0,1865 mol/dm3

3) 878,6 cm3


De szerintem, ha nem tudod hol rontottad el, akkor inkább nézd meg, hogy jönnek ki ezek:


1) az oldószer a 42 mol víz, az oldott anyag a 62 mol kénsav. Összesen 104 mol cunder van az oldatban, tehát a mol% = oldott anyag / összes = 62 mol / 104 mol * 100% = 59.6%


Ha tömeg% kell, akkor mindkét molt át kell számolni tömegre: 42 mol víz (moláris tömege M=18) esetén m = n*M = 42*18 = 756 g víz Kénsavból 62 mol van (ennek a moltömege M=98) tehát m = n*M = 62*98 = 6076 g. A tömeg% = oldott anyag / összes = 6076 / 6832 = 88,9 %


2) 94 g HNO3 van, nézzük az hány mol. M=63, tehát n =m/M = 94/63 = 1,49 mol. Ennyi cunder van 8 dm3-ben, tehát c=n/V = 1,49/8 = 0,1865 mol/dm3


3) Ha az oldott anyag 246 cm3, és tudjuk hogy ez az egész oldatnak a 28%-a, akkor mennyi a 100%? Egyenes arányt írunk fel:


246cm3 ----> 28%

x cm3 -----> 100%


Ezt oldd meg úgy, ahogy tanultátok, legegyszerűbben: x = 246/0,28 = 878,6cm3

2013. febr. 13. 13:00