Két kör sugara 10 és 50, középpontjainak a távolsága 80 cm. Közös érintőket berajzoljuk. Milyen hosszúak az érintőszakaszok?

Nem értem.Pitagorasszal ki lehet szamolni?
2013. febr. 7. 16:38
 1/1 BKRS ***** válasza:

A szerkesztés menetét kell követni.

Lesz egy belső és egy külső érintő pár.

A külső szerkesztésénél a nagyobbik kört csökkented a kisebbik sugarával, ehhez érintőt húzol a kisebbik kör középpontjából, ennek hossza Pitagorasz tétel szerint √[(80²-(50-10)²] = 69,2cm.

majd az érintő szakaszt eltolod a helyére, itt mar nem változik a hossz, tehát marad 69,2cm

Vagyis akkor az érintő szakasz hossza √[(80²-(50-10)²] = 69,2cm


A belső érintő szerkesztésénél a kisebbik kört megnöveled a nagyobbik sugarával, ehhez érintőt húzol a nagyobbik kör középpontjából, ennek hossza Pitagorasz tétel szerint √[(80²-(50+10)²] = 52,9cm.

majd az érintő szakaszt eltolod a helyére, itt mar nem változik a hossz, tehát marad 52,9cm

2013. febr. 7. 23:11