Nem értem.Pitagorasszal ki lehet szamolni?2013. febr. 7. 16:38
1/1 BKRS válasza:
A szerkesztés menetét kell követni.
Lesz egy belső és egy külső érintő pár.
A külső szerkesztésénél a nagyobbik kört csökkented a kisebbik sugarával, ehhez érintőt húzol a kisebbik kör középpontjából, ennek hossza Pitagorasz tétel szerint √[(80²-(50-10)²] = 69,2cm.
majd az érintő szakaszt eltolod a helyére, itt mar nem változik a hossz, tehát marad 69,2cm
Vagyis akkor az érintő szakasz hossza √[(80²-(50-10)²] = 69,2cm
A belső érintő szerkesztésénél a kisebbik kört megnöveled a nagyobbik sugarával, ehhez érintőt húzol a nagyobbik kör középpontjából, ennek hossza Pitagorasz tétel szerint √[(80²-(50+10)²] = 52,9cm.
majd az érintő szakaszt eltolod a helyére, itt mar nem változik a hossz, tehát marad 52,9cm