Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szólások közmondások, mi a...

Barbara500 kérdése:

Szólások közmondások, mi a jelentésük, magyarázatuk?

Figyelt kérdés

Amilyen az anya,olyan a lánya.

Amilyen az adjonisten,olyan a fogadjisten.

Amilyen a fa,olyan a gyümölcse.

Amilyen a kérdés, olyan a felelet.



Sürgős lenne,köszönöm előre is! :)


2013. febr. 5. 17:27
 1/5 BKRS ***** válasza:

A közmondások eslősorban cimkék amiket bizonyos helyzetekben lehet mondani.

1) Amilyen az anya, olyan a lánya. Ez szinte kizárólag negatív tulajdonságok maternál transzgeriatrikus manifesztációja esetén használatos. Olyan esetben még nem halottam használni, hogy mondjuk X jól tud főzni, meg az anyja is és akkor erre azt mondaná valaki, hogy amilyen az anya olyan a lánya. Inkább egy negatív tulajdonság kihangsúlyozásáról van szó, egyfajta megbélyegzésről, hiszen ha valaki azért olyan amilyen, mert az anya olyan mint a lánya, akkor ezen a tulajdonságán ha megszakad se fog tudni változtatni. Vagyis valójában csak annyit jelent, hogy "már az anyját is útáltam, a lányt meg ki se állhatom".

2)Amilyen az adjonisten,olyan a fogadjisten. Ez annyit jelentene, ahogy te viszonyulsz az emberekhez, annak megfelelően fognak vissza viszonyulni. Persze ez sem pozitív viszonyulás esetén mondjuk, hanem pl olyan esetre amikor durván fordul valaki egy másikhoz aztán megjárja. HA durván fordul valakihez és a másik meghunyászkodik akkor pl ez a közmondás nem alkalmazható. Ez a mondás igazából arra jó, hogy morális támaszt adjon azoknak akiket sérelem ért. Olyasmit készülnek tenni amit normális esetben elítélnének. Erre azonban a közmondás szerint joguk van, hiszen sérelem érte őket. Ez egyfajta önigazolási mechanizmus megjelenése a köznapi beszédben és gondolkodásban.

3)Amilyen a fa, olyan a gyümölcse. Itt a fa többnyire a két szülő közül az apat jelképezi, a gyümölcs meg többnyire a fiú gyermeket, ámbár vannak ettől etérések. Amúgy meg egy az egyben az 1. eset. Pozitív tulajdonságok sorozatos megjelenésére egy adott család felmenő ágaban abszolút nem használatos, kizárólag negatív értelemben, megint csak megbélyegzés jelleggel használatos.

4)Amilyen a kérdés, olyan a felelet. Ez megint a 2. eset újra. Ugyanazt jelenti, ugyanazokban az esetekben használható, és a jelentése is ugyanaz: a reagáló reakciójáért a rakciót kiváltó személyt illetve annak ténykedését teszi felelőssé.

2013. febr. 5. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 BKRS ***** válasza:

A mázodikhoz (meg a harmadikhoz) itt egy gif illusztrációnak:

[link]

A strucc kötekedik, aztán ráfarag. Amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten.

2013. febr. 5. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Amilyen a fa,olyan a gyümölcse.

(Ha egészséges a fa, a termése (gyümölcse) is egészséges lesz. Ha korhadt (beteges) a fa, a termése sem lesz sokkal jobb) Persze átvitt értekemben használják

az emberekre (főleg erkölcsileg)

2013. febr. 5. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Amilyen a fa,olyan a gyümölcse

(Ha a fa szép (szép a lombja, zöldek a levelei,

akkor a termése is szép) Átvétt értelemben, a szülők

gyermeke is (nagyjából) olyan lesz, amilyenek voltak a

szülők (meg amilyennek nevelték)

2013. febr. 5. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)
2013. febr. 10. 09:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!