SOS Sürgősen kéne segítség! (? ) LENT!


1. Egy 2kg-os testet 15N erő gyorsít. Mekkora a gyorsulás, ha a súrlódási együttható 0,15?

2. Egy 2,5kg-os test állandó sebességgel halad. Mekkora erővel húzzuk, ha a súrlódási együttható 0,02?

3. Egy 50 dkg-os testet húzunk a földön. Számold ki a test súlyát! Számold ki a rá ható súrlódási erőt, ha a súrlódási együttható 0,05! Számold ki a húzóerőt, ha állandó sebességgel halad! Számold ki a húzóerőt, ha a gyorsulása 2m/s2 (négyzeten van) !

Lécci segítsetek és ami még nagyon kéne a logika hogy hogyan jönnek ki, hogy hogyan kezdjek neki egy ilyen feladatnak. Mi az eljárás?



2013. febr. 3. 12:57
 1/3 DudoloPocok ***** válasza:

A tényleges gyorsító erő az F-surlódási erő lesz ( a különbségü


F-mgμ=m*a


ahol F=15N

m=2kg

μ=0,15

a=(F-mgμ)/m

a=(15-2*9,81*0,15)/2

a=6,0285 m/s²

2013. febr. 3. 16:51
 2/3 DudoloPocok ***** válasza:

2. Egy 2,5kg-os test állandó sebességgel halad. Mekkora erővel húzzuk, ha a súrlódási együttható 0,02?


állandó sebességgel akkor haladhat, ha a ráható erők eredője =0


azaz a súrlódási erővel egyenlő, csak ellentétes irányú a testre ható húzóerő


F=mgμ=2,5*9,81*0,02=0,4905 N

2013. febr. 3. 16:54
 3/3 DudoloPocok ***** válasza:

3. Egy 50 dkg-os testet húzunk a földön. Számold ki a test súlyát! Számold ki a rá ható súrlódási erőt, ha a súrlódási együttható 0,05! Számold ki a húzóerőt, ha állandó sebességgel halad! Számold ki a húzóerőt, ha a gyorsulása 2m/s2 (négyzeten van) !


test súlya F= mg =0,5kg*9.81m/s²=4,905 N


súrlódási erő = test súlya*súrl együttható =4,905*0,05=0,24525 N

ennyi a húzóerő, ha nem gyorsul, azaz egyenletesen halad.


ha az erő nagyobb, mint a surlódási erő, akkor a test gyorsulni fog, mégpedig a testreható erők eredője fogja gyorsítani :


F =F1-Fsurl=m*a


ahol F-a testre ható erők eredője

F1 a testre ható húzó erő

Fsurl-a surlódási erő

m a test tömege, a - gyorsulása


F1-mgμ=m*a

F1=m(a-gμ)

F1=0,5*(2-9.81*0,05)=0,75475 N a húzóerő

2013. febr. 3. 17:03