2013. jan. 29. 14:35
1/5 anonim válasza:
"1/2 - 1/2^2 + 1/3^2" Ugye itt a végén (1/2)^3 van ?
2/5 anonim válasza:
Ha a negatív előjelet rendesen figyelembe veszed, akkor képlettel is az jön ki:
3/5 bongolo válasza:
De, számít a mínusz jel! Ez nem az a=1/2, q=1/2 paraméterű mértani sor, hanem az a=1/2 q=-1/2! Szóval a kvóciens negatív. Így:
a₁ = 1/2
a₂ = 1/2·q = 1/2·(-1/2) = -1/2²
a₃ = 1/2·q² = 1/2·(-1/2)² = 1/2·(+1/2²) = 1/2³
Így kijön a + − + váltakozó előjel.
Az összegképlettel pedig:
S₃ = a·(q³-1)/(q-1) = 1/2·((-1/2)³-1)/(-1/2-1)
= 1/2·(-1/8 - 1)/(-1/2 - 1) = 1/2·(9/8)/(3/2) = 3/8
Így is kijön a jó összeg.
5/5 A kérdező kommentje:
koszonom
2013. jan. 29. 21:36