Fizika . mikor hat + / - erő, gyorsulás?


- elso peldanal: a liftben allo ember mekkora erovel hat a talajra.Ha a lift lefele megy

f=m(g-a)

ha felfele

f=m(g+a)


-repulo akrobatikus mutatvany kozben :

legfelsoponton a szekre:

f=fg - f


legalso pontban a mutatvany kozben:

f=fg + f


...................


a repulos peldanal nem ugy kene lennie az eroknek ahogy a liftesnel ha lefele megy akkor - ha fel akkor + ???


2013. jan. 17. 16:44
 1/1 anonim ***** válasza:

Liftesnél:

Ha lefele megy:

Veszünk egy vonatkoztatási rendszert, nézzen "felfele". Felírjuk a Newton egyenletet.


F = m*g - m*a

Kiemeled az m-et:

F=m(g-a)


Ha felfele:

F = m*g+m*a

F = m(g+a)


Fizika példákban mindig minden a megoldón múlik. Attól, függ hogy mi lesz pozitív és negatív, hogy te milyen vonatkoztatási rendszert választasz az adott problémában.



Repülő: Körmozgást végez, ezért van centrifugális erő is.


Fel kell venni a vonatkoztatási rendszert, legyen az y tengely lefele az x tengely pedig most lényegtelen. Ekkor:

F = m*g - Fcf

a nehézségi erő lefele hat, a centrifugális pedig felfele.

alsó pontban az adott két erő egy irányba, lefele mutat.


Ha megváltoztatod a koordinátatengely irányát előjelt váltanak a dolgok, de ugyanaz az érték jön ki.

2013. jan. 19. 21:34