1. A 8. b osztályban 26-an írták meg a legutóbbi matematika dolgozatot. Az eredményekről a következőket tudjuk :?


– 20 tanuló közepesnél nem jobb eredményt ért el.

– 14-en kaptak legalább közepest.

– A közepesnél jobb dolgozatok átlaga 4,33.

– A közepesnél rosszabb dolgozatok átlaga 1,83.

(Az átlagok két tizedes jegyre kerekítettek.)

Mennyi az osztályátlag két tizedes jegyre kerekítve?

nem tudtam megcsinálni :S

segítenétek?:)



2013. jan. 16. 12:56
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia!


Az osztályátlag 2,77.


26-an vannak összesen. A hármasnál nem jobbak 20-an vannak, a hármasnál nem rosszabbak 14-en.

20+14=34, de ebben azok, akik hármast kaptak, értelemszerűen kétszer szerepeltek.

34-26=8, tehát nyolcan vannak azok az emberek, akiket kétszer számoltunk (tehát 8-an kaptak hármast).

Ha 8-an kaptak hármast, akkor 20-8=12-en kaptak egyest vagy kettest. A közepesnél rosszabb (egyes és kettes) tanulók átlaga 1,83. 1,83*12=21,96 (22, ha nem kerekítünk). Ha 10 ember kettest kapott és 2 ember egyest, akkor pont kijön: 10*2+2*1=22.

Ha 8-an kaptak hármast, akkor 14-8=6-an kaptak négyest vagy ötöst. Ezek átlaga a feladat szerint 4,33. 4,33*6=25,98 (26). Ha négyen kapnak négyest és ketten ötöst, akkor pont jó (4*4+2*5=26).


Tehát a jegyek:

ötös: 2

négyes: 4

hármas: 8

kettes:10

egyes: 2


(2*5+4*4+8*3+10*2+2*5)/26= 2,77 <-- ez az átlag.

2013. jan. 16. 14:13
 2/3 anonim ***** válasza:
Egyébként biztosan fel lehet ezt írni gyönyörű egyenletekkel vagy halmazműveletekkel, de egyszerű számokról volt szó, úgyhogy így is elég okoskodni :)
2013. jan. 16. 14:15
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm a válasz,így már értem :D
2013. jan. 20. 12:18