Fridi kérdése:

A társaságban a fiúk és a lányok száma egyenlo. Amikor 8 lány elmegy, a fiúk száma az ott maradt lányok számának duplája. Hány fiú és lány volt eredetileg?

2013. jan. 2. 14:53
 1/3 anonim ***** válasza:

2 ismeretlen, 2 egyenlet.


Fiúk (x) és lányok (y) száma egyenlő: x=y


Amikor 8 lány elmegy, a fiúk száma az ott maradt lányok számának duplája:


(y-8)*2=x


Az itt kapott x-et behelyettesíted az első egyenletbe:

2y-16=y


Innen pedig egyenes út vezet a megoldáshoz. :)

2013. jan. 2. 15:04
 2/3 A kérdező kommentje:
Koszonom szépen.
2013. jan. 2. 15:12
 3/3 liliann13 ***** válasza:

igazából felesleges belekeverni az y-t

kezdetben volt x fiú és x lány

aztán x fiú és x-8 lány

mivel az x fiú 2-ször annyi, mint az x-8 lány, az egyenlet a következőképp néz ki:

x=2*(x-8)

x=2x-16 ebből

16=x

persze a kétismeretlenes egyenletrendszerrel is ugyanezt kapod.

2013. jan. 2. 23:10