Gravitációs erőtörvény és a potenciális energiája közötti kapcsolat?


Segítenék mi a 2 között a kapcsolat?

A gravitációs erőtörvény Fg= f*m1*m2/r^2

Eddig jutottam csak el:S



2013. jan. 1. 11:41
 1/9 bongolo ***** válasza:

Az általános tömegvonzás képletében a gravitációs állandót általában G-vel jelöljük, nem f-fel, de ez végülis formális különbség. Szóval:

F(r) = G·m₁·m₂/r²

(Azért F(r), nem pedig F, mert a távolságtól függ az erő. Ez is csak formálitás most, de később érdekes lesz.)

Az erő által végzett munka akkor, ha s úton elmozdul a test, állandó erő esetén W=F·s. Ha nem állandó az erő, akkor a kis ds (most dr) elmozdulásokat kell integrálni:

W = ∫ F(r) dr

Ha pl. H távolságból H+h távolságra mozdul el az m₁ test az m₂-től, akkor az integrál ez lesz:

H+h

  ∫ G·m₁·m₂/r² dr

 H

Ha ennek az F(r) függvénynek a primitív függvényét U(r)-rel jelöljük, akkor W = U(H+h) - U(H)

A primitív függvény könnyen kijön, hisz G, m₁ és m₂ állandók, tehát csak az 1/x² primitív függvénye kell, ami pedig -1/x:

U(r) = -G·m₁·m₂/r + C

A C konstans mindegy, mennyi, amikor a munkát számoljuk, akkor az U(h₂)-U(h₁) kivonáskor úgyis kiesik.


Ez az U(r) függvény a gravitációs tér potenciális energiája.


Még annyit, hogy ha C-t 0-nak választjuk, az annak felel meg, mintha a nulla potenciálú pont az r=végtelenben lenne. Ekkor a potenciál mindig negatív, de ez végülis nem számít. Ez a C=0 a szokás.

2013. jan. 1. 13:04
 2/9 bongolo ***** válasza:

A végét meg elfelejtettem leírni:

A Föld felszínéhez közel mindez így alakul:

m₁ = m

m₂ = M (a Föld tömege)

r₁ = R (a Föld sugara)

r₂ = R+h (h magasságra emeljük az m tömegű testet)


W = U(R+h) - U(R) = m·G·M·(1/R - 1/(R+h)) = m·G·M(R+h-R)/(R²+Rh)

W = m·G·M·h/(R²+Rh)


A Föld sugara sokkal nagyobb, mint a tipikus magasságok, ahol a helyzeti energiát számolni szoktuk, ezért R² mellett az Rh tag elhanyagolható:

W ≈ m·(G·M/R²)·h

Ezek szerint G·M/R²=g a gravitációs gyorsulás, ezzel a behelyettesítéssel kijön az ismert képlet:

W = m·g·h


Ez az m·g·h is valójában potenciális energia (illetve annak Föld-felszín közeli közelítése), de ilyenkor a nulla potenciálú hely nem a végtelenben van, hanem a Föld felszínén.

2013. jan. 1. 13:56
 3/9 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm! :)

Ha nem gond, segítenél még egy kérdésben?

A fény milyen tulajdonságai változnak meg 2 kül. közegben?

Optikailag sűrűbb közegből ritkább közegbe ill fordítva.

Sűrűbb ->ritkább : A frekvencia az marad mind2-ben ugyanaz, ha jól tudom.

Terjedési sebesség az növekszik? És a periódusidő is? ( ezekben elakadtam :/) Illetve a hullámhosszt sem tudom.

2013. jan. 2. 14:32
 4/9 bongolo ***** válasza:

A periódusidő az egyszerűen a frekvencia reciproka, tehát az változatlan.

Viszont f=v/λ, vagyis ha nő a sebesség (ritkább közegben), akkor nő a hullámhossz is (λ)

Ha meg sűrűbb közegbe megy a fény, akkor a kisebb sebesség miatt kisebb a hullámhossz is.


Mindezek (változó sebesség) hatására pedig elhajlik a fénysugár, ez a fénytörés. Erre van két jó ábra a wikipédián, itt:

[link]

A hullámos ábra, meg a futós-úszós.

2013. jan. 2. 15:05
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, sokat segítettél! :)
2013. jan. 2. 15:48
 6/9 A kérdező kommentje:

Volna egy számítási feladat, amit csak most nézek és a közepénél itt is elakadtam.Ha még nem lett volna eleged a kérdéseimből, segítenél?:) ( ez már tényleg az utolsó volna :D )

Az oxigén izotópjának magjában az egy nukleonra jutó kötési energia 7,975MeV. Mekkora egy atommag tömege g-ban? (mp=1,67261·10-27 kg, mn=1,67491·10-27 kg, 1 eV=1,6·10-19 J, c=3·108 )


Nukleonra jutó kötési energia 7,975 MeV = 1,276*10 ^-12 J

Kötési energia : A * E k,n :2,0416*10^-11 J

Eköt = delta m *c2

és itt valami nem lett jó nekem, mert az eredmények ezek kellenének, hogy legyenek : delta m: 2,2684*10^-28 kg

m: 20655*10^-26 kg

Illetve egy primitív kérdés,de delta m-nek negatívnak kell lennie mindig ?

2013. jan. 2. 18:20
 7/9 A kérdező kommentje:
Az eredménynél lehagytam a mínuszt.Szóval -2,2684*10^-28 kg
2013. jan. 2. 18:21
 8/9 bongolo ***** válasza:

Azért állnak össze a protonok meg neutronok atommaggá, mert a kötött nukleonok alacsonyabb energiaszinten vannak, mint a kötetlenek. Ha pedig kevesebb az energia, akkor a tömegük kisebb, tehát a Δm negatív.

A megadott mp és mn tömegek a nyugalmi tömegek, amikor nincsenek kötésben.


Az oxigénben van 8 proton és 8, 9 vagy 10 neutron. Most a 16-os izotópról van szó? Nem írtad.


Kötési energia: 16·1,276·10^(-12) = 2,0416·10^(-11) J

Idáig OK.

Δm = E/c² = 2,26844·10^(-28) kg

szóval kijött, aminek lennie kellene, valahol elszámolhattad ezt az osztást.

m = 8·mp + 8·mn − Δm

(pozitívnak számolom a Δm-et, ezért ki kellett vonni)

m = 2,65533·10^(-26) kg

2013. jan. 3. 00:18
 9/9 A kérdező kommentje:

Igen, a 16-os izotópról van szó, azt is elfelejtettem :/

Nagyon szépen köszönöm! Így már értek mindent :)

2013. jan. 3. 14:40