Eszter 4000 Ft-ért virágpalántákat vásárol. Ha a darabonként 90 Ft-tal olcsóbb petúniát választja 9-cel többet tud venni, mint a drágább muskátliból. Mennyibe kerül a muskátli palánta és hány db-ot tud venni a pénzéből?

Előre is köszönöm a segítséget!

2012. dec. 29. 12:58
 1/2 anonim ***** válasza:

x: ennyi db muskátlit tud venni

y: ennyibe kerül 1 db muskátli


Ekkor 2 egyenletet írhatunk fel:

x*y=4000

(x+9)*(y-90)=4000


Elsőből kifejezzük: y=4000/x

ezt beírjuk a 2. egyenletbe y helyére:

(x+9)(4000/x-90)=4000 --> ebből x=-25 vagy x=16

Negatív nem lehet, tehát x=16

4000/16=250 --> y=250


Tehát 1 muskátli palánta 250 ft, és 16 db-ot tud venni.

2012. dec. 29. 13:13
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors segítséget :)
2012. dec. 29. 13:16