Algebra, muveletek, hogyan lehet rajonni erre az atalakitasra?


Volt egy feladat, es a megoldasban a koveztkezot irta:


x' = (-7x-6)/5x+6 ez sima egyenlet ket ismeretlennel de ez most nem lenyeg. Ebbol az egyenletbol viszont a kovetkezo sorba mar ezt olvastam:


5x' = -6 + 1/5x+6


Nem ertem hogyan alakitottak ilyen alakra, s ez azert jo mert igy konyen lehet bizonyitani, hogy x milyen ertek lehet ahhoz hogy az 5x' egesz szam legyen, mert akkor 5x+6 1 vagy -1 lehet.

Elore is koszi.



2012. dec. 8. 22:21
 1/1 bongolo ***** válasza:

Szerintem elírtad. Egyrészt az 5x+6 is zárójelben kell legyen (a teljes 5x+6 van a nevezőben, ugye?), de ez végülis kideríthető volt. A valódi gond, amit igaziból elírtál, az az, hogy a számláló eredetileg nem −7x−6, hanem −6x−7.


x' = (−6x−7)/(5x+6)

5x' = (−30x−35)/(5x+6)

Mivel −6·(5x+6) = −30x−36, ezért −30x−35 = −6(5x+6)+1. Így

5x' = −6 + 1/(5x+6)

2012. dec. 8. 23:47