Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy döntöm el hogy apoláris...

Hogy döntöm el hogy apoláris vagy poláris?

Figyelt kérdés

Egy jó kémiás ember segítségére lenne most nagyon szükségem :) Szóval adottak ezek a kötések amikor el kell döntened hogy poláris vagy apoláris, a kötésre vonatkozóan és a molekulára vonatkozóan is. Olvastam a neten hogy az apoláris az szimmetrikus a poláris meg nem. De mi órán összevissza csináltuk. Pl. a CO2 ( C-O-C ) az poláris pedig ez nekem tök szimmetrikusnak tűnik. Itt van ugyanilyen a CS2 ( S-C-S ) ez pedig apoláris pedig ugyanúgy néz ki mint a másik.

Még ide tartozik hogy ugye ez alapján kéne eldöntenem hogy diszperziós, dipól-dipól vagy hidrogénkötés. Ugyebár a H2 ( H-H) elvileg diszperziós, szóval apoláris. De miért?? Mert szimmetrikus?

Egyszóval teljesen tanácstalan vagyok, pedig mindent benyaltam ahogy azt kell de ezt képtelen vagyok megérteni. Holnap tz-t írunk szóval ha bárki is értett valamit ebből a zagyvaságból az legyen szíves közölje velem. :)



2012. dec. 4. 17:46
 1/4 anonim válasza:
Szerintem elírhattál valamit, mert a CO2 apoláris molekula. Az, hogy a kötés poláris vagy apoláris könnyű eldönteni, hisz ha két azonos atomról van szó, akkor apoláris, mert nincs töltés megoszlás, amint két különbözőről van szó máris poláris lesz, hisz különböző az EN-sük. Az, hogy a molekula milyen már nehezebb megállapítani, nekünk a tanár ilyen kötélhúzós példát mondott. Például itt van a MgCl2 molekula, ami ugye Cl-Mg-Cl, a Cl EN-a nagyobb, így az elektronok afelé "húznak", mivel ez ellentétes irány ezért kiegyenlítődnek. Poláris molekulára nagyon jó példa a víz, az O EN-a nagyobb, így az elektronok afelé "húznak", ott kialakul egy negatív töltés, míg a H-nél egy pozitív, ezért a molekula maga poláris, azaz dipólusú.
2012. dec. 4. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
Az, hogy milyen a másodrendű kötés attól függ, hogy a molekula polaritása milyen (ahogy te is írtad). Ha a molekula apoláris biztos, hogy diszperziós kötés alakul ki. Ha a molekula poláris 2 lehetőséged van, a gyakoribb a dipol-dipol kötés, ilyen pl a PCl3. Ha viszont a kötésben van H, a központi atom EN-a nagy, és a központi atomnak van nem kötő elektron párja akkor az hidrogén kötést hoz létre, ilyen pl a víz is. Arra viszont figyelni kell, hogy mindhárom feltételnek megfeleljen. Például a metán, azaz a CH4 molekula polaritása apoláris, így csak diszperziós kötést tud létrehozni. Remélem érthető voltam, és sok sikert :)
2012. dec. 4. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi mindkettőtöknek! A dolgozat egész jól sikerült, a 4-es tuti megvan, az pedig nekem bőven jó. :)
2012. dec. 5. 21:44
 4/4 WeldingTomi válasza:
Az előzőekhez szeretnék hozzászólni. Pont hogy kevertétek a kötés és a molekulának a polaritását. a CO2 apoláris molekula és a CS2 is egy apoláris molekula. Az más kérdés, hogy a kötésük poláris. Mert az Oxigénnek és a Kénnek is az eletronegativitása nagyobb mint a széné ezért a kötések polárisak lesznek az O atom és a S atom felé O<-C->O De mivel a molekula két szélén azonos elektonegativitású atom van ezért maga a a molekula apoláris lesz. De ez függ mondjuk a nemkötő e pároktól is, hogy milyen lesz a molekula térszerkezete és polaritása.
2017. febr. 3. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!