Sorozatok 12. osztály - Hogyan?


1. Egy vetélkedőn összesen 15.000 ezer forintot osztottak szét. Az 1. helyezett 3000 Ft-t kapott, a többiek sorra 200 Ft-al kevesebbet. Hány versenyzőt jutalmaztak? (A megoldás 6, de nekem állandóan negatív diszkrimináns jön ki.)


2. Egy 20 literes vízben feloldunk 50 gramm sót. Ezután az oldat tizedét kiöntjük, a helyére ugyanannyi tiszta vizet öntünk, és elkeverjük. Ezt a műveletet még 24-szer elvégezzük. Hány gramm só marad a végére az oldatban? (A megoldás: 3,59 g)


3. Egy város lakossága 10 éven át évi 400 fővel gyarapodott. Ezután 5 évig csökkent úgy, hogy minden évben az előző évi érték 97%-a lett a lakosok száma. Ha végül 720.000 lakosa lett a városnak, mennyi volt 15 évvel ezelőtt? (A megoldás: 834.444 fő)


Előre is köszönöm szépen!



2012. nov. 27. 20:38
 1/1 anonim ***** válasza:

a1 = 3000

d = -200

Sn = 15000


Ugyebár Sn képlete (2a1 + (n-1)d)n/2.


Tehát

[6000 - 200(n-1)]n/2 = 15000

6000n - 200n^2 + 200n = 30000

-n^2 + 31n = 150

n^2 - 31n + 150 = 0


Ennek dizskriminánsa 19, megoldása 25 és 6. A 25 feladatilag nem jó, mert negatív számokat produkál.


Valószínűleg ott rontottad el, hogy a differencia előjelét nem vetted figyelembe, de ez csak egy tipp.

2012. nov. 27. 23:44