Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi az a fejlődési lap (percent...

Mi az a fejlődési lap (percentil)?

Figyelt kérdés

Csecsemő szakos hallgató vagyok és nemrég tanultunk a percentilről elméletben:A növekedési standardok – referencia percentilisek – segítséget nyújtanak annak

megítéléséhez,hogy egyrészt a vizsgált gyermek testtömege, testmagassága mennyire felel meg életkorának,

másrészt, hogy a test magasság és testtömeg között milyen összefüggés van.


Viszont azt nem tudom,hogy a táblázatot hogyan kell használni és hogyan kell lenézni az adatokat? valaki eltudná magyarázni?


Köszönöm!



2012. nov. 26. 21:22
 1/5 anonim ***** válasza:
Tudsz linkelni egy tábláztot?
2012. nov. 26. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Nagyon sokat kerestem,de csak ilyeneket találtam...


[link]


[link]

2012. nov. 26. 22:29
 3/5 A kérdező kommentje:

Nagyon sokat kerestem,de csak ilyeneket találtam...Nekem egyénenként kell tudni leolvasni(születési és felvételi hossz és testsúly) De ha tudsz segíteni azt nagyon megköszönném...


[link]


[link]

2012. nov. 26. 22:35
 4/5 anonim ***** válasza:

Az első linken lévő első képet TT és Th potenciális görbét el tudom mondani.

De hozzáteszem, nem vagyok orvos vagy ilyesmi, de a matekhoz értek, meg a statisztikához kicsit :)


Ez két különböző táblázat, látod a közepén azt a fehér vonalat, csak azért van egy oldalon a két táblázat, hogy ne kelljen 2 oldalt nyomtatni. A két grafikont külön-külön kell nézni és értelmezni.


Ugye mivel grafikon ezért a tengelyeknek jelentősége van.

A fölső grafikonon a vízszintes tengely mutatja az életkort, a függőleges a magasságot.

Míg az alsó grafikonnál a vízszintes szintén életkor, de a függőleges a súlyt mutatja.


Jobbra a vonal végén látod ezeket a számokat, hogy 3-10-25 stb.


A 3 azt jelenti, hogy a csecsemők 3%-a van a vonal alatt.

10, hogy a 10% van az adott vonal alatt.


97 értelemszerűen, hogy 97% van alatta, és akkor logikusan 3% fölötte.


Na most mit is jelent, hogy alatta.


A fölső grafikonon:

A 3-as vonal születésnél 47-nél van

Az 50-es 51-nél

A 97-es 55,5-nél


Ez azt jelenti, hogy a babák 3%-a születik kevesebb, mint 47 centivel.

50% születik kevesebb, mint 51 centivel. (Az 51 centi van 'középen' )

És szintén 3% születik több, mint 55,5 centivel.



Használat:

Megnézed a baba életkorát és a hosszát.

Ez egy pont, amit be tudsz jelölni a képen.


Például behoznak egy gyereket. 9 hónapos, megméred 76cm.

Ez a kék pont a rajzon:

[link]


Megnézed, hogy milyen vonalaknál van, 75 és 90 között. Azt jelenti, hogy ez a gyerek magasabb, mint a korosztályának a 75%-a, de nincs a felső 10%-ban.

Mivel nem vagyok orvos, így nem tudom, hogy ez mennyire jó.

De szerintem ő egy normális gyereknek tűnik.


A következő gyerek majdnem 1 éves és 73 centi.

Piros pont.


10-25 között van.


Vagyis legalacsonyabb, 25%-ba tartozik, de nem tartozik a legalacsonyabb 10%-ba. Ő kicsit alacsony, de azért szerintem még normális.



Végül a harmadik gyerek 1,5 éves és 76 centi. Zöld pont.

Ez a gyerek a legalsó 3%-ba tartozik. Itt erős lehet a gyanú, hogy valami gond van. Hiányzik a rendes táplálkozás, vagy valami betegség miatt nem nő a gyerek.


Persze ekkor is kiderülhet, hogy azért kicsi, mert a szülei is nagyon alacsonyak.



Vagyis leméred a gyereket, ha az 50-es vonal környékén van, akkor az a gyerek pont átlagos.

Ha a 25-75 között, akkor a középső 50%-ban van, feltehetőleg normálisan nő a gyerek.

10-25 illetve 75-90 között a gyerek kissé alacsony, vagy magas. Itt nem tudom, mit kell csinálni, ezt kérdezd meg egy orvostól, hogy gyanakodni kell-e, vagy nem kell kétségbe esni.

90 fölött illetve 10 alatt már véleményem szerint érdemes megnézni, mi van a dolgok hátterében.


Remélem, tudtam segíteni.

2012. nov. 27. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2012. nov. 27. 16:44

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!