Hogy lehet ezt kiszámolni helyiértékes felírással? (lent bövebben)


ab*ab=cab

Megoldása: 25*25=625



2012. nov. 26. 19:10
 1/3 A kérdező kommentje:
bocsi elrontottam a besorolást :/
2012. nov. 26. 19:12
 2/3 anonim ***** válasza:

Írd fel először a szorzást!


ab*ab

---

uv

+wyz

----

cab


itt u,v,w,y ismeretlenek. Mivel 100>ab*a>=a0*a=10*a^2, a<4. Mivel ab*ab>100, ab>10, a legalább 1, tehát a az 1, 2, 3 számok egyike. Ugyanakkor b*b kongruens z-vel modulo 10, és z=b, mert a felírásból 0+z=b, így könnyen ellenőrizhetően b a 0, 1, 5, 6 számok valamelyike. Ha b 0, a szorzat ab0=abb alakú, ez nem jó, mert ha cab alakú is, akkor a=b=0, amit elvetettünk. Ha b=1:

a1*a1

--

ua

a1

---

cab, tehát 2a osztható 10-zel, a 5 vagy 0, ami lehetetlen. Ha a=1:

1b*1b

--

1b

+ bb

----

cab, tehát 2b kongruens 1-gyel modulo 10, ami önmagában képtelenség. Így a 2 vagy 3, és b 5 vagy 6. Ha a=3 ab legalább 35, de 35 négyzete nagyobb ezernél, így a csak 2 lehet. 26*26=676, tehát a helyes válasz csak 25 lehet. És mint írtad, az jó is.

2012. nov. 27. 19:16
 3/3 anonim ***** válasza:
ne haragudj, a szpészeket elrontotta, amikor kiírta a szorzásokat, de ad intellectum kitalálható, mit akartam írni.
2012. nov. 27. 19:17