2012. nov. 24. 12:21
1/3 anonim válasza:
Nem csináltam végig, de
ctg^2 x=cos^2 x/sin^2 x=cos x.(cos x/sin^2 x)
alakban írható fel.
A második tényező integrálja -1/sin x, tehát megvan az
u(x).v'(x)-ből a v'(x) a parciális integráláshoz.
2/3 anonim válasza:
Ha ismerhetjük a ctg(x) fgv. deriváltját, akkor van egyszerűbb út is:
ctg^2 x=(cos^2 x)/(sin^2 x)=(1-sin^2 x)/(sin^2 x)
vagyis:
ctg^2 x=1/(sin^2 x)-1
Mivel a ctg(x) deriváltja -1/(sin^2 x), ezért a keresett integrál:
-ctg(x)-x+c
3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, a második verzióval kedztem el én is, de 1-sin^2x/sin^2xnél megakadtam.köszi :)
2012. nov. 24. 13:21