Házi holnapra! Valaki, segítség? Fizika tükrözés! Egy 10 cm átmérőjű gömb alakú karácsonyfadísz hányszorosra kicsinyít, ha benne 2 méter távolságból szemléljük magunkat?


Ez a házi feladat, és nem tudtam neki kezdeni, így már muszáj voltam kitenni ide a kérést. :S


Egy 10 cm átmérőjű gömb alakú karácsonyfadísz hányszorosra kicsinyít, ha benne 2 méter távolságból szemléljük magunkat?


Nagyon szépen megköszönném ha még ma valaki megtudná írni a választ.


2012. nov. 12. 20:43
 1/2 anonim ***** válasza:

Először is tudni kell, hogy a domború gömbtükör fókusztávolsága a gömb sugarának a fele, azaz 2,5cm.


Másrészt tudni kell a leképezési törvényt: 1/f=1/k+1/t.


A domború gömbtükör esetén f és k értékeket negatív számértékekkel kell alkalmazni, ill. negatív érték jön ki.


Jelen esetben a tárgytávolság 200cm, és f=-2,5.


Így 1/(-2,5)=1/k+1/200.


Ebből: 1/k=-0,405, amiből: k=-2,469 cm.


ÍGy a kicsinyítés mértéke (abszolút értékben):

k/t=0,012345, illetve ennek reciproka 81.


Vagyis az eredeti méret 81-edrészére kicsinyíti a méretet a karácsonyfadísz.

2012. nov. 12. 23:29
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Reggel leírtam füzetbe, dolgozatban is egészen jól tudtam alkalmazni. :D
2012. nov. 13. 15:54