Egyenletmegoldás emelt szinten?


Oldd meg a valós számpárok halmazán a következő egyenletet!


2cos^2 * x^2 +3y / 6 = 3^x + 3^-x

(Kettő koszinusznégyzet * x négyzet meg 3y per 6 = 3 az ikszediken - 3 a minusz ikszediken)


Köszönöm annk, aki tudna segíteni!


2012. nov. 11. 15:41
 1/7 anonim ***** válasza:

Ez a rész értelmetlen:


2cos^2 * x^2

2012. nov. 11. 17:05
 2/7 A kérdező kommentje:
Kétszer coszinusz négyzet, ez meg van szorzva iksznégyzet + 3y (iksznégyzet + 3y pedig el van osztva 6-tal!)
2012. nov. 13. 21:30
 3/7 A kérdező kommentje:
Így esetleg?
2012. nov. 13. 21:30
 4/7 anonim ***** válasza:

"Kétszer coszinusz négyzet"


Ilyen nincs.


Olyan van, hogy


cos alfa


VAGY


cos^2 alfa


VAGY


2*cos^2 alfa


(alfa helyett mindenhol állhat x vagy y is)


De olyan nincs, hogy


"2*cos^2" ebből hiányzik, hogy minek vesszük a koszinuszát.

2012. nov. 13. 21:35
 5/7 A kérdező kommentje:

[link]


Remélem, lehet látni azért a képet....

2012. nov. 15. 22:06
 6/7 anonim ***** válasza:

Zseniális. Helyesen így kellett volna leírnod:

2cos^2 ( (x^2 +3y) / 6 )= 3^x + 3^-x



A jobb oldal

3^x+3^-x=3^x+1/3^x


Ismert, hogy a+1/a mindig legalább 2, ha a pozitív. Vagyis a jobb oldal legalább 2.


A bal oldalon cos az mindig -1 és 1 között van. cos^2 pedig 0 és 1 között

2*cos^2 ... akkor 0 és 2 között van, vagyis MAXIMUM 2.


Csak akkor teljesül az egyenlet, ha mindkét oldalán 2 van.


Vagyis 3^x+1/3^x=2

Ez csak akkor igaz, ha 3^x=1, vagyis

x=0

Míg a bal oldalon cos^2 ((x^2 +3y) / 6 )=1 kell legyen, mivel x=0, ezért ez úgy módosul, hogy


cos^2 (3y/6)=1

cos^2 (y/2)=1


a cos^2 akkor lesz 1, ha cos -1 vagy 1

Meg kell nézni mindkét esetet.

cos (y/2)=1

Ez akkor igaz, ha y/2 = 2*k*pi

y=4*k*pi


cos (y/2)=-1

Ez akkor igaz, ha y/2 = pi+2*k*pi

y=2pi+4*k*pi



Összefoglalva a megoldás:

x=0 és y=2*k*pi, ahol k egész szám mindig kielégíti az egyenletet.

2012. nov. 15. 22:32
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon szépen köszönöm :DDDDDD
2012. nov. 16. 07:18