Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémiával kapcsolatos! Valaki...

Kémiával kapcsolatos! Valaki segítene?

Figyelt kérdés

Szóval...már nagyon régen keresem a megoldást a neten és semmi találat.NAGYON hálás lennék ha valaki leírná ...A kérdés:


A d-mező néhány atomjánál a megismert szabálytól eltérő elektronszerkezetet tapasztalunk.Melyek ezek az atomok?Nézz utána,hogy mi lehet az oka a szabálytól való eltérésnek(anomáliának)!


Kéérlek valaki!

:(


2012. nov. 9. 23:00
 1/4 bongolo ***** válasza:

Tudsz angolul? Nézd meg mondjuk ezt a két cikket:


Ennek a legalja az érdekes csak onnan kezdve, hogy "Half-filled and filled subshells are especially stable, leading to some anomalous electron configurations". Egyszerű magyarázatot is ad arra, hogy mi okozhatja a szabálytalanságot:

[link]


Ez a másik cikk egyrészt tartalmaz egy ábrát, ami az összes szabálytalan atomot mutatja, meg arról szól, hogy szerinte nem az az oka, mint amit mondjuk az előző cikk is mond:

[link]

2012. nov. 10. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Emelt szintű tananyag. (Csak megjegyezés, ha esetleg középre mennél, mivel felesleges, de ilyeneket emelten se igazán kérnek, csak ritkán.)

Az első ilyen eltérés, a d-mező VI.B-ben található, ide tartozó elemek: Cr, Mo, W. Pontos egyetemi magyarázatot nem tudok adni, csak ilyen kis gimis szintet, ahogy tavaly én megtanultam az emelt szintű érettségire. Itt ugye alapból az lenne az elektronszerkezet, hogy például a krómnál: [Ne]3s2 3p6 4s2 3d4. Csakhogy az atomoknak kedvezőbb, hogyha az elektronhéjaik félig telítettek. Ezt úgy érhetik el, ha az s-alhéjon lévő két elektron egyike, átugrik a d-alhéjra, ezáltal az s-alhéja, és a d-alhéja is félig telített lesz, az elektronszerkezet: [Ne]3s2 3p6 4s1 3d5. Félig telítettek, mert az s-alhéj egyetlen atompályáján 2 elektronférne el, de csak 1 van rajta, a d-alhéj 5 atompályáján, egyenként szintén 2 elektron fér el, így összesen az 5 atompályán 5*2=10 elektron férne el, melynek fele 5. Ez a félig telített állapot kedvező.

A másik ilyen eltérés, az I.B-ben található: Cu, Ag, Au. Itt is hasonló a gondolatmenet az előzőhöz, csak itt az érvényesül, hogy egy félig telített, valamint egy telített kedvezőbb, mint egy majdnem telített. Például Cu: [Ne]3s2 3p6 4s2 3d9 lenne, ha nem érvényesülnének az előbb említettek. Az s-alhéjról átkerül egy elektron a d-mező egyik atompályára, hogy ezáltal a d-alhéj teljesen telített legyen. Az s-alhéj így nyilván félig lesz telített. Az elektronszerkezet: [Ne]3s2 3p6 4s1 3d10.


Azt hiszem ennyi.

2012. nov. 10. 05:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Silber ***** válasza:
Az előttem szóló egy remekbe szabott választ adott, nyugodtan támaszkodj rá.
2012. nov. 10. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 bongolo ***** válasza:

Jó a #2 válasz, de pontatlan.

Az elektronpályákat gyorsan megnézheted ezen a lapon:

[link]

Menj az Elektronpályák fülre, és ahogy mozgatod az egeret, kiírja sorban őket, könnyen látszanak a változások.


Szóval a pontatlanságok: A VI.B-ben csak a krómnál meg a molibdénnél van anomália, a wolfrámnál nincs. Ennél a kettőnél valamiért az energiaviszonyok olyanok, hogy a félig telített s és d alhéj a kisebb energiájú állapot, ezért az valósul meg.


A 11. csoportban (I.B) a réz, ezüst, arany tényleg mind anomáliás (félig telített s, telített d ahogy #2 írta), a röntgeniumról nem lehet igazán tudni (mert nem stabil, mesterséges elem).


Van viszont még több anomália is itt az s-d alhéjak között:


A palladiumnál az 5s alhéj mindkét elektronja átment a 4d-be, ezáltal a d telített lett, az s meg üres.


Aztán van teljesen szabálytalan szabálytalanság is: Nb, Ru, Rh az 5. periódusban és a platina a 6.-ban. Ezeknél az s alhéjon csak 1 elektron van, a másik átment a d-be. Szóval nincs se egészen, se félig telített d alhéj, egyszerűen így alakultak az energiaviszonyok, hogy ez a kedvezőbb (kisebb energiájú) elrendezés. (A 110-es rendszámú darmstadtium is lehet, hogy ilyen, de nem biztos.)


A lantanoidák és aktinoidák között is van egy csomó anomália, ott a d és f alhéjak népesednek be szabálytalanul: a lantanoidáknál a 4f helyett az 5d is népesedik 3 elemnél, az aktinoidáknál meg az 5f előtt a 6d is 6 elemnél (például az uránnál is). Ezek is teljesen szabálytalan szabálytalanságok.


Az anomáliák forrása természetesen az energiaviszonyokban van. Ezeknél az elemeknél a megfelelő s és d (illetve d és f) alhéjak energiaszintjei nagyon közel vannak egymáshoz, ezért néhol könnyen megfordulhat, hogy melyik atompálya a kisebb energiájú.

2012. nov. 10. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!