Mi ez az optimum feltétel? Hogyan jött ez ki neki?

[link]
2012. nov. 6. 14:02
 1/2 anonim ***** válasza:

x szerinti derivált osztva y szerinti deriválttal = p1/p2


x szerinti derivált 2x*y^3

y szerinti derivált: 3*x^2*y^2


Ha elosztom egymással a kettőt, és EGYSZERŰSÍTEK 2y/3x marad. Ami egyenlő p1/p2-vel, ami 80/100

2012. nov. 6. 14:19
 2/2 bongolo ***** válasza:

MUx: az X jószág határhaszna (Marginal Utility), ami az U hasznossági függvény X szerinti deriváltja (parciális derivált, de ez mindegy)


A matekban ezt ∂U/∂X jelöléssel írnánk fel, a mikorökonómiában MUx a jele.


MUy ugyanez az Y jószágra.


Ez a derivált azt mutatja meg, hogy mennyivel változik a hasznosság, ha az adott jószágból eggyel többet fogyasztunk (veszünk).


A két derivált hányadosának mínusz egyszerese az MRS nevű mennyiség (Marginal Rate of Substitution, magyarul helyettesítési határarány), ami nagyjából azt mondja, hogy ha Y-ból eggyel többet akarunk, akkor mennyivel kell változtatnunk X-ben, hogy a hasznossági függvény ne változzon.


Na most ha az X jószág ára px, az Y-é meg py, és van valamennyi pénzünk (jövedelem), amit rá tudunk szánni a vásárlásra, akkor ennyit vásárolhatunk:


X·px + Y·py ≤ m


Ennek a képe egy egyenes alatti terület lesz, az egyenes meredeksége pedig −px/py.

Optimális esetben ez a meredekség megegyezik az MRS-sel! Ebből jön ki ez:


−MRS = MUx/MUy = px/py


Amit kérdeztél optimumfeltétel éppen ez. Optimális esetben ilyen arányban kell az X-ből meg Y-ból vásárolni.


Gondolom a folytatás az lesz, hogy X·px+Y·py = 5000, és az egyenletrendszerből kijön X és Y értéke, vagyis hogy pontosan mennyit érdemes venni belőlük.

2012. nov. 6. 14:52