Egy iparág keresleti függvénye P=1600-4Q a monopolista cég határköltségfüggvénye MC=400+2Q. Mennyi lenne az ár monopólium esetén? Mennyi lenne az elveszett fogyasztói többlet a tökéletes versenyhez képest?

2012. nov. 6. 13:21
 1/2 A kérdező kommentje:
Valaki segítsen! Köszi
2012. nov. 6. 16:11
 2/2 delusion ***** válasza:

Ha valakit érdekelne még, gondolom elkéstem a válaszadással:


Optimumfeltétel: MC = MR -> itt lehet profitmaximum ! A monopólium nagy eséllyel ebben a pontban szándékozik termelni.


400+2Q = 1600-8Q


Monopólium esetén a keresleti függvény ADOTTSÁG, annak kétszeres meredekségű megfelelője a határbevétel, mivel:


TR = P*Q = 1600Q-4Q^2

MR(TR Q szerinti első deriváltja) = 1600-8Q


1200 = 10Q

Q = 120

P = 1600 - 4*120 = 1100 - ez lenne az ár.


Ha jól értelmezem, akkor holtteherveszteséget kell számolni, elvégre az az elveszett fogyasztói (társadalmi) többlet, nem ? SS(tv) - SS(mon) szebben leírva.


Ez most így hajnali 3-kor már nem jut eszembe, pedig úgy rémlik, hogy nem túl nehéz. Igyekszem majd azért válaszolni rá.

2012. dec. 31. 03:11