Gondoltam egy kétjegyű számra.Egyik jegye hárommal nagyobb,mint a másik.A számból a számjegyei felcserélésével kapott számot kivonva az eredeti szám felénél 10-zel kisebb számot kapunk.Melyik számra gondoltam?

2012. nov. 2. 21:11
 1/2 A kérdező kommentje:
Ja!És köszönöm a segítséget és azért írtam római egyest,mert még lesz folytatás!:)
2012. nov. 2. 21:13
 2/2 Silber ***** válasza:

1. verzió: A tizes helyiértéken álló nagyobb, mint az egyesen.


10x+(x-3)-(10(x-3)+x)=(10x+(x-3))/2-10

x=7

Tehát a szám a 74.


2. verzió:

10(x-3)+x-(10x+(x-3))=(10x+(x-3))/2-10

x=-31/11, ami nem egész szám tehát nem megoldás.

2012. nov. 2. 21:29