Hogyan kell kiszámítani a kerületi sebességet?

Nem értem..a szögsebességet kiszámítottam(eredmény: 0,0000726 1/s), de van még két kérdés.

1. Mekkora az Egyenlítő egy pontjának kerületi sebessége, ha a Föld sugara 6370 km (a Föld középpontjához rögzített haladó mozgást végző koordináta-rendszerben)?

2. Mekkora a kerületi sebessége a sarkokon? És a 45. szélességi körön?

Ha tudnátok magyarázatot adni vagy vmi hasonlót azt NAGYON szépen megköszönném.


2012. okt. 23. 17:32
 1/2 bongolo ***** válasza:

A kerületi sebességhez kell tudni a sugarat:

v = ω·r


1) valószínű érdemes először méterbe átszámítani a sugarat, hogy m/s-ban jöjjön ki a sebesség. Ha nem számolod át, km/s lesz.


2) A sarkokon egy helyben pörög az ember, ott 0 a kerületi sebesség. Az előző képlettel az úgy jön ki, hogy a sarkokon a sugár 0.

45 fokon ki kell számolni a sugarat. Rajzold fel a földgömb metszetét, és rajzold bele a 45 fokos egyenest a középpontból. Aztán húzd be a forgástengelyt is, és rajzolj merőleges erre a tengelyre a 45 fokos kerületi pontból. Kapsz egy derékszögű egyenlő szárú háromszöget, aminek az átfogója a Föld sugara, az oldala pedig az a sugár, amit most keresünk.

A háromszögben a pitagorasz tétel szerint r²+r²=R², ahol R=6370 km, r pedig a keresett sugár:

r = R·√2/2 = 0,707·6370 km

Ezt számold ki (méterben), ezzel kell beszorozni a szögsebességet.

2012. okt. 24. 00:39
 2/2 A kérdező kommentje:
Jajj, köszönöm szépen. És még értettem is. :)
2012. okt. 24. 15:21