Hogyan lehet ezt a FIZIKA példát megoldani?


Van egy tartályunk.

-500 g levegő van benne.

-A nyomás 6*10^5 Pa

-t1=23°C

? g Gáz távozik, ha a hőmérséklet lecsökken 10°C-ra?

(tehát t2=10°C)


2012. okt. 17. 15:54
 1/1 bongolo ***** válasza:

Valami nem jó ezzel a feladattal. 600 kPa a nyomás, tehát túlnyomás van, szóval tuti zárt a tartály. Ha lecsökken a hőmérséklet, akkor a nyomás csökken, nem megy el semmi gáz.


Az lehetne a kérdés inkább, hogy mennyi lesz a nyomás a T2 hőmérsékleten?


(Apropó: a hőmérséklet jele a nagy T, nem a kicsi. A kicsi t az idő jele.)

Először a hőmérsékleteket át kell számolni kelvinbe:

T1 = 23°C = 23+273 K = 296 K

T2 = 10°C = 283 K


A nyomás kiszámítása:

Tudjuk, hogy p·V/T = állandó. Most a térfogat is állandó, tehát p/T = állandó:

p1/T1 = p2/T2

600 kPa / 296 K = p2 / 283 K

p2 = 283/296·600 kPa

2012. okt. 17. 17:33