Van egy tartályunk.
-500 g levegő van benne.
-A nyomás 6*10^5 Pa
-t1=23°C
? g Gáz távozik, ha a hőmérséklet lecsökken 10°C-ra?
(tehát t2=10°C)
2012. okt. 17. 15:54
1/1 bongolo válasza:
Valami nem jó ezzel a feladattal. 600 kPa a nyomás, tehát túlnyomás van, szóval tuti zárt a tartály. Ha lecsökken a hőmérséklet, akkor a nyomás csökken, nem megy el semmi gáz.
Az lehetne a kérdés inkább, hogy mennyi lesz a nyomás a T2 hőmérsékleten?
(Apropó: a hőmérséklet jele a nagy T, nem a kicsi. A kicsi t az idő jele.)
Először a hőmérsékleteket át kell számolni kelvinbe:
T1 = 23°C = 23+273 K = 296 K
T2 = 10°C = 283 K
A nyomás kiszámítása:
Tudjuk, hogy p·V/T = állandó. Most a térfogat is állandó, tehát p/T = állandó:
p1/T1 = p2/T2
600 kPa / 296 K = p2 / 283 K
p2 = 283/296·600 kPa