A 20 N súlyú,1,5 m hosszú rudat az egyik végétől 0,5 m távolságban fonállal felfüggesztettük. Melyik végére milyen irányú, és mekkora erőt fejtsünk ki, hogy a rúd egyensúlyban legyen?

Nem tudja valaki hogy kéne ezt a feladatot levezetni? Nagyon örülnék a segítségnek, mert sajnos elakadtam:(
2012. okt. 11. 20:22
 1/4 anonim ***** válasza:
Hol akadtál el? Melyik képletekbe tudsz behelyettesíteni?
2012. okt. 11. 20:31
 2/4 A kérdező kommentje:
Hát igazából az egészben, mivel mi órán azt az egy képletet vettük, hogy F1*k1=F2*k2 és itt a k1 az a 0,5m a k2 az 1m (ha minden igaz), de olyanról nem volt szó, hogy mi van akkor ha magának a rúdnak is van súlya. A másik két erőt pedig ugye nem tudjuk. Lehet, hogy most is teljes hülyeséget mondtam, mert már vagy egy órája ilyenekkel szenvedek és kezdek teljesen belezavarodni...
2012. okt. 11. 20:43
 3/4 anonim ***** válasza:

Nagyon jó, látom az igyekezetet:)

A forgatónyomatékot a felfüggesztési pontra írjuk fel, így az kiesik az egyenletből.


A testre ható erő a test tömegközéppontjára hat (1,5/2 a szélétől). Tehát a felf.ponttól (1,5/2-0,5 = 0,25)m távolságra.


Tehát: k1,k2 ismert

F1: ismert

F2 <- ez a kérdés

Az egyenlet rendezésével megoldható.

2012. okt. 11. 20:50
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a segítséget:)
2012. okt. 11. 21:11