A 9-nek hanyadik hatványa lesz 0,3?


2012. okt. 10. 18:29
 1/2 BKRS ***** válasza:

9-es alapu logaritmus 0,3 =-0,54795163714

A -1/2 -ik hatvanya az viszont pont 1/3, szoval lehet, hogy neked inkább ez kéne.

2012. okt. 10. 18:51
 2/2 anonim ***** válasza:

Egyszerűbb eset:

Ha a 0,3-ban a 3-as felett van egy pont, tehát a 3-as ismétlődik, akkor egyszerű a megoldás:

0,333333...=1/3

1/3=3^-1 (3 a mínusz elsőn)

3^-1=9^-1/2

Vagyis 9-nek a -1/2-ik hatványa.


H pontosan 0,3, akkor csak logaritmossal lehet megoldani:

lg9^x=lg0,3

xlg9=lg0,3

x=lg0,3/lg9

x=-0,5479...

2012. okt. 10. 18:55