Áramkör? Fizika 10. O
Sziasztok!
Amikor egy áramkörben folyik az áram az az elektronok elmozdulása miatt van. A pozitív és negatív póluson többlet töltés van,ezért létrejön egy elektromos mező,amely a töltéseket a negatív pólustól a pozitív pólus felé mozdítja. De a vezető belsejében ez fordítva van,azaz a pozitívtól a negatív felé. De hát akkor mi lesz az elektronnal? Mármint negatív pólus taszítja. Most olvastam,hogy igazából ez úgy van,ahogy leírtam azaz negatív---> pozitív. Most akkor,hogy is van ez? Vagy ez is csak egy,ilyen régi megállapodás? Mint a térerősség iránya?
A másik kérdésem pedig:
Ugye mikor beiktatunk egy amper mérőt,akkor sorosan kapcsoljuk,mert elágazásnál az áramerősség csökkenne ezt értem. De a feszültség mérőnél nem számít a két töltés közötti távolság,ezért lehet párhuzamosan kapcsolni. Akkor miért nem lehet a feszültségmérőt szorosan kapcsolni.
Kérlek ha tudod/tudja a választ írjon. Köszönöm.
"De a vezető belsejében ez fordítva van,azaz a pozitívtól a negatív felé." Szerintem ez ugyanannak a megállapodásnak a része.
A feszültségmérőt azért nem sorosan kapcsoljuk, mert az két (áramköri) pont között nézi a feszültségkülönbséget. Ha sorosan bekötöd, akkor "megszakítja" az áramkört (nagy az ellenállása) és fals eredményt adna. Elem+lámpa esetén a lámpa elaludna (a kicsi áram miatt) és U = U_elem / R_összes(feszmérő+lámpa+elem belső) * R_feszmérő-t mutatná.
Az ampermérőt párhuzamosan kapcsolni is érdekes lenne, a kicsi ellenállása miatt az áram jelentősen megnőne, de pontosan csak a párhuzamosan kapcsolt áramköri elem ellenállásának ismeretében tudnánk meghatározni.
A 2. kérdés azaz a feszültség ellenállás világos. Köszönöm! Az első kérdésnél pedig erre céloztam:
Amikor az elektromos áram törvényszerűségeit felfedezték a tudósok, még nem ismerték az anyag belső szerkezetét. Nem tudták pontosan, hogy mi történik egy vezeték belsejében, amikor áram folyik benne. Az elektromos áram irányát úgy határozták meg, hogy a telep pozitív pólusa felől pozitív töltések áramlanak a negatív pólusa felé. Ma már tudjuk, hogy fémhuzalokban a szabad elektronok áramlanak a telep negatív pólusa felől a pozitív pólus felé (ez a töltésáramlás valódi iránya). Ennek ellenére az elektromos áram irányát az eredetileg megadott módon definiáljuk.
A megállapodás szerinti áramirány a telep pozitív pólusa felől a negatív pólusa felé mutat.
Szóval akkor,hogy is vannak ezek a arám irányok,erre lennék kíváncsi. Remélem érthető a kérdésem,ha nem meg próbálom átfogalmazni.
Mert a könyvben ugye úgy van,hogy az elektromos mezővel ellentétes irányba megy,de hát mindig ellentétes irányba megy az elektron,hisz a elektromos mező iránya megegyezik a pozitív töltés ható mező irányéval. Szóval szerintem lényegtelen,hogy pozitívtól negatív felé vagy fordítva megy. (Bár nekem a másik logikusabb)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!