Hatványfüggvényeknél mit csináljak avval a mínusszal?


Kaptunk egy ilyen példát házira: y=(1-x)^2 -5

Mit tudok csinálni a zárójelben lévő minusszal, mert gondolom nem állhat az x előtt. Ki kell emelni? De hogyan?



2012. okt. 3. 15:46
 1/4 BKRS ***** válasza:

Attol fugg mi a feladat.

Ha abrazolni kell a fuggvenyt, akkor abrazolod az (1-x)^2 fuggvenyt es eltolod lefele 5-tel.

HA szorzatta kell irni, akkor az a^2-b^2 = (a-b)(a+b) osszefuggessel dolgozhatsz:

(x-1)^2=(1-x)^2 ezert mindegy hogy melyik formaban irod.

y= (x-1)^2 - (√5)^2

y=(x-1-√5)(x-1+√5)

vagyis ha a zerushelyek kellenek,

akkor x=1+√5 vagy x=1-√5

2012. okt. 3. 16:12
 2/4 A kérdező kommentje:

És a parabolám csúcspontja mi lesz, ha ábrázolni kell?

[-1,-5] vagy [1,-5]?

2012. okt. 3. 16:24
 3/4 bongolo ***** válasza:

Ott van a parabola csúcsa, ahol a négyzetes kifejezés értéke 0 (mert ott lesz a függvényérték a legkisebb, mindenhol máshol annál nagyobb lesz, met bárminek a négyzete pozitív).


1-x = 0

1 = x


Tehát (1;-5)-nél van a csúcs.


A minusz nem a zárójel belsejében fontos, hanem azon kívül, pl. ennél a függvénynél:


y = −(1−x)²−5


Itt is ott van csúcs, ahol a négyzetes tag nulla, tehát x=1-nél. Ott a függvényérték továbbra is y=−5. Amikor pedig az x nem 1, akkor (1−x)² pozitív, de −(1−x)² negatív! Vagyis a függvényértékek −5-nél kisebbek, tehát a parabola lefelé nyitott.

2012. okt. 3. 17:58
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget.
2012. okt. 4. 07:12