Mi a molekulképlete annak a klór mellett,24,30% (m) szenet és 4, 04% (m) hidrogént tartalmazó vegyületnek, melynek 10, 00g-ja gőz alakban 2.26 normálliter?

fogalmam sincs h álljak neki :((
2012. szept. 29. 21:15
 1/1 bongolo ***** válasza:

A normálliter azt jelenti, hogy 1 liter normál állapotban. Ez a "normál állapot" dolog elég zűrös, mert sok mindent lehet érteni alatta. Régen 0°C és 1 atm nyomást jelentett, ma 0° és 100 kPa, de van 25° 100 kPa is, meg bármi más is lehet. Az a gyanúm, hogy itt a régi 0° 1 atm állapotot jelenti (mert olyankor jön ki értelmes eredmény).


0°C és 1 atm esetén az ideális gáz 1 moljának a térfogata 22,4 liter. Ezt az egyesített gáztörvényből (pV=nRT) lehet kiszámolni. Ezek szerint itt most 2,26/22,4 = 0,101 mol anyagmennyiségről van szó. Ha 0,101 mol az 10g, akkor 1 mol = 10g/0,101 = 99 g.


Hidrogén 4,04% : 99·4,04/100 = 4 g

Szén: 24,3 % : 99·24,3/100 = 24 g

Klór a maradék: 99 - (24+4) = 71 g


Ezek fentebb 1 molra vonatkozó adatok. 1 mol hidrogénatom 1 gramm, tehát van 4 hidrogén. A szén molja 12g, tehát van 2 szén. A klór molja 35,5g, tehát 2 klór.


C2H4Cl2

C₂H₄Cl₂

2012. szept. 30. 01:16