Matek házi első fele:Korábban a legelterjedtebb képernyő képarány 4:3 (szélesség :magasság) volt, míg manapság a mozifilmek miatt a 16:9-es arány egyre népszerűbb?


Második fele:Ha egy 4:3 képarányú képernyőn nézünk egy 16:9 képarányú filmet, a kép tetején és alján egy-egy fekete csík látható, mert a képernyő szélességéhez igazodik a film?


Kérdés:Hány százaléka fekete ekkor a képernyőnek? Mi a helyzet fordított esetben, azaz ha egy 16:9-es képernyőn egy 4:3-as filmet nézünk?


2012. szept. 18. 14:52
 1/1 bongolo ***** válasza:

Legyen a TV szélessége s, magassága m. Tudjuk, hogy s/m = 4/3

Vagyis s·3/4 = m


A 16:9-es terület szélessége szintén s, magassága pedig n, amiről ezt tudjuk:

s/n = 16/9

s·9/16 = n


A fekete terület ilyen magas: m-n = s·3/4 - s·9/16

A magasságok aránya százalékban: 100·(m-n)/m


A folytatást már rád bízom. Ha behelyettesítes, ki fog esni az s. A magasságok aránya megegyezik a területek arányával, hisz a szélesség ugyanaz.


Fordított esetben is persze hasonló gondolatmenettel jutsz megoldáshoz.

2012. szept. 18. 15:41