A számtani sor 28. eleme 28, a 243. eleme 243. Kérdezik az első 243 elem összegét /s-t/


A másik: Egy számtani sor első három elemének összege /s3/ 12. a3+a4+a5=30


Harmadik: A számtani spr eéső 5 számának összege 1/3 akkora mint a második 5 tag össze. Határozd meg az 1.-10 tag és az ezt követő 10 tag /tehát 11.-20ig/ arányát!


Fontos lenne. Előre is köszi


2012. szept. 10. 14:42
 1/1 anonim ***** válasza:

1.

a28 = a0 + 28*d = 28

a243= a0 +243*d = 243


A két egyenletet kivonva egymásból és elosztva d együtthatójával adódik, hogy d = 1, és hogy a0 = 0, így ez a számtani sorozat a természetes számok sorozata. Az első n = 243 pozitív egész szám összegére a képlet:

s = n*(n+1)/2 = 243*244/2 = 29 646.


2. HIBA! Nem írtad le a kérdést! Így most kiszámolom neked a 0. tagját a számtani sorozatnak meg a differenciáját.

A két egyenleted:

(1) a1 + a2 + a3 = 12

(2) a3 + a4 + a5 = 30

Fent is használtuk, hogy an = a0 + n*d. a1, a2,... a5 helyére ezeket beírva:

(1) a0 + 1*d + a0 + 2*d + a0 + 3*d = 3*a0 + 6*d = 12

(2) a0 + 3*d + a0 + 4*d + a0 + 5*d = 3*a0 + 12*d = 30

(2) - (1)

6*d = 18, d = 3

(1) 3*a0 + 6*3 = 12, a_0 = -2.

(Így a számtani sorozat (az első elemmel kezdve): 1, 4, 7, 10, 13,...)


3. Ezt is pontosan úgy kell csinálni, mint az előzőt. (Csak én már lusta vagyok hozzá, és nem vagyok biztos benne, hogy mi az a második öt tag...)

2012. szept. 10. 15:23