Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hol van az egri csillagokban...

Hol van az egri csillagokban szó a végvár (ak) ról?

Figyelt kérdés
2012. aug. 28. 15:18
 1/7 anonim ***** válasza:
olvasd el és megtudod
2012. aug. 28. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Aszta, azt a részt eddig nem vettem észre. Kösz!
2012. aug. 28. 15:44
 3/7 A kérdező kommentje:

Olvasnám, de ha egyszer nem megy...

Elkezdem, majd tíz perc után azt veszem észre, hogy összenyálaztam a könyvet. Később tűnik fel, hogy 5 órát aludtam. DE MINDIG EZ VAN!!!! :::::::(((((((((((((((

2012. aug. 28. 15:46
 4/7 A kérdező kommentje:
(Ez nem lustaság, tényleg így van á.i.ba járok, most leszek hetedikes, és eddig mindig 5-ös tanuló voltam. De ez a könyv kifog rajtam de nagyon durván.) Amúgy köszi, ez az első kérdésem, és máris milyen választ kaptam.
2012. aug. 28. 15:51
 5/7 anonim ***** válasza:

oké. ne ágyban olvass. és sajnálom...de ilyen az élet. ha meg csak a gépen lógsz akkor olvasd ott!!

egy vacak könyv. nekem se volt sok kedvem hozzá de el kellett olvasni...amúgy is...1-2 nap alatt simán el lehet

2012. aug. 28. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A magyar irodalom egyik alapművéről beszélünk, tehát egy magyar ember alapműveltségének részéről. Akkor is, ha nem tetszik neki. Műveltnek lenni nem szégyen. Olvasd el.
2012. aug. 28. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Sajnálom, hogy ilyen válaszokat kaptál, de ez az oldal tele van ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel.

Ha itt fent a keresőbe jobb oldalon beírnád, hogy "Egri csillagok", te is meglepődnél, mennyi kérdés érkezett már...


A végvárakról az Eger veszedelme c. fejezetben van szó, amikor felsorolják, hogy eddig már melyik várak vesztek el, mely várakat foglalta el a török.

A könyvet itt találod:

[link]


Ha rákattintasz az Eger veszedelme c. címszóra, mindjárt az elején olvashatod:


"1545: A töröké már Buda, Esztergom, Fejérvár, Szeged, Nógrád, Hatvan, Veszprém, Pécs - csaknem az egész ország.


1546: A török 15 szandzsákra osztotta Magyarországot. A magyaroké csak a Felföld maradt, és egy-két megye Ausztria mellett."


"- Szolnokot elfoglalta a pogány! A templom előtt hirdették."


" Tetszik-e tudni, hogy mi vége lett Temesvárnak?

- Tudom.

- Tetszik-e tudni, hogy Losonczit levágták, a népét felkoncolták?

- Mondom, hogy tudom." - ezt Gergő válaszolta a kassai "vitézeknek", akik éppen menekültek Eger alól.


Itt pedig a török szultán levele, amelyben felsorolja az összes várat, amelyeket már leigázott.

Ezekkel szemben áll ez az egyetlen vár, Eger vára. Ha ezt a várat is sikerül a törököknek bevenniük, szabad az út Európa felé.

Mi magyarok voltunk azok, akik Eger váránál megállítottuk a törököt. Nekünk köszönheti Európa azt, hogy amíg rajtunk élősködött a török horda, ők minden veszedelemtől távol élhették az életüket.

Minden magyarul érző embernek megdobogtatja a szívét, amikor az egri hősökre gondol.


És hogy ezen a könyvön valaki elalszik...


Tehát itt van a levélnek egy részlete, amelyben megtalálod az összes végvárat, amellyel a török dicsekszik:


"- Küldi Ahmed pasa Kálból,

Dobó István egri kapitánynak üdvözlet.

Én, aki vagyok az anatóliai Ahmed basa, a hatalmas, legyőzhetetlen császár főtanácsosa, megszámlálhatatlan és ellenállhatatlan hadának főkapitánya, izenem és írom, hogy a hatalmas császár ezen a tavaszon két sereget küldött Magyarországra. Az egyik sereg elfoglalta Lippát, Temesvárt, Csanádot és Szolnokot s minden várat és várkastélyt, amely a Körös, Maros, Tisza és Duna vidékén áll. A másik sereg elfoglalta Veszprémet, Drégelyt, Szécsént és az egész Ipoly mentét, s ezenkívül levert két magyar sereget. Nincs erő, amely nekünk ellenállhatna.

És most ez a két diadalmas sereg Eger vára alatt egyesül."

2012. aug. 29. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!