igy szól a feladat:


a) Határozza meg azt a háromjegyű számot, amelyről a következőket tudjuk:

• számjegyei a felírás sorrendjében egy számtani sorozategymást követő tagjai;

• a szám értéke 53,5-szerese a számjegyei összegének;

• ha kivonjuk belőle az első és utolsó jegy felcserélésével kapott háromjegyűszámot, akkor 594 az eredmény.


b) Sorolja fel azokat a 200-nál nagyobb háromjegyű számokat, amelyeknek

számjegyei a felírás sorrendjében növekvő számtani sorozat tagjai!


c) Számítsa ki annak a valószínűségét, hogy a b) kérdésben szereplő számok közül

véletlenszerűen egyet kiválasztva, a kiválasztott szám osztható 9-cel!



2012. aug. 25. 12:51
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen

a, b, c - a szám számjegyei

N = 100a + 10b + c - a szám

R = 100c + 10b + a - a szám fordítottja


Először a számjegyek.

A harmadik feltétel szerint az N - R érték pozitív, ezért a számjegy első számjegye nagyobb kell legyen, mint az utolsó.

Mivel három számról van szó, célszerű a számjegyeket a középsőhöz viszonyitva definiálni.

Ezzel a három feltétel

A számjegyek

a = b + d

b = b

c = b - c


100a + 10 b + c = 53,5(a + b + c)

100(b + d) + 10 b + (b - c) = 53,5((b + d) + b + (b - c))

Összevonás után

99d = 49,5 b


N - R = 594

100a + 10b + c - (100c + 10 b + a) = 594

Összevonás után

99(a - c) = 594


Az utolsó egyenletbe az 'a' és 'c' értékét behelyettesítve

99(b + d - (b - d)) = 594

2*d*99 = 594

198d = 594

így

d = 3


Ezt az első feltételbe behelyettesítve

99*3 = 49,5b

ebből

b = 6


Ezek után a számjegyek

a = 6 + 3

a = 9


b = 6


c = 6 - 3

c = 3

vagyis a szám

N = 963

======


Ellenőrzés

A második feltétel

N = 53,5*(a + b + c)

N = 53,5(9 + 6 + 3) = 563,5*18

N = 963


A második feltétel

N - R = 594

Mivel

R = 369

963 - 369 = 594


Úgy tűnik, minden rendben! :-)


DeeDee

***********

2012. aug. 25. 21:25
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi
2012. aug. 26. 12:10