(Mennyi jégkockát kell az üdítőbe rakni, hogy az ital 10 ºC - ra hűljön le? A jégkockák behelyezése után mekkora a folyadék nyomása a pohár alján? A kialakult közös hőmérséklet után hány paszkál lesz ez a nyomás?


Egy meleg nyári napon Peti anyukájával betér egy cukrászdába. Petinek egy 2dl-es téglalap alapú pohárba hozzák ki az üdítőt, Petinek nagyon tetszett a szokatlan alakú pohár, amely talpának egyik éle 6 cm, a másik 7 cm volt. A hőmérő az üzletben 30 ºC-ot mutatott.

„Sajnos elromlott a hűtőnk és az üdítőink az üzlet hőmérsékletére melegedtek fel, de tudok hozni –10 ºC-os jeget, azzal majd le lehet hűteni”, mondta a pincér.



(A pohárral és a környezettel való termikus kölcsönhatástól, a hőmérsékletváltozással együtt járó térfogatváltozástól és a pohár falának vastagságától eltekinthetünk. Az üdítő fizikai jellemzőit vegyük azonosnak a vízével.)


(cj = 2,1 ; cv = 4,2 ; Lo = 340 .)

Szeretnélek megkérni, hogy ne csak a végeredményt írd le, hanem vezesd is le!


2012. júl. 13. 16:49
 1/2 anonim ***** válasza:

V = 2dl = 0,2 dm³

ρ = 1 kg/dm³

cj = 2,1 J*g⁻¹*C⁻¹ = 2100 J*kg⁻¹*C⁻¹

cv = 4,2 J*g⁻¹*C⁻¹ = 4200 J*kg⁻¹*C⁻¹

Lo = 340 kJ/kg = 340 000 J*kg⁻¹

T₁ = 30 °C

T₂ = 10 °C

Tj = –10 °C

mj = ?


mü = ρ*V = 1*0,2 = 0,2 kg


A jég felmelegedéséhez 0 °C-ra a szükséges hő + a jég elolvadásához szükséges hő + a jégből keletkezett víz felmelegedéséhez szükséges hő = az üdítő lehűlése által leadott hő:


mj*cj*(0 – Tj) + mj*Lo + mj*cv*T₂ = mü*cv*(T₁ – T₂)


mj*2100*10 + mj*340000 + mj*4200*10 = 0,2*4200*(30 – 10)


mj*(21000 + 340000 + 42000) = 16800


mj*403000 = 16800


mj = 16800/403000 = 0,0417 kg = 4,17 g jeget kell az üdítőbe tenni


Jó az eredmény?

2012. júl. 22. 14:48
 2/2 anonim ***** válasza:

Helyesbítek:


mj = 16800/403000 = 0,0417 kg = 41,7 g jeget kell az üdítőbe tenni


p = F/A


F = m*g = (mü + mj)*g = (0,2 + 0,0417)*9,81 = 0,2417*9,81 = 2,371 N


a = 6 cm = 6*10⁻² m

b = 7 cm = 7*10⁻² m


A = a*b = 6*10⁻²*7*10⁻² = 0,0042 m²


p = 2,371/0,0042 = 564,52 Pa ≈ 0,564 kP lesz a nyomás a pohár alján a jégkockák behelyezése után


A nyomás a tömegtől függ, ez nem változik a hőmérséklet kiegyenlítődésével.

2012. júl. 22. 15:06