Hogy kell megoldani ezt a feladatot? Surgosen kene


Old meg az R(valos szamok)\{+2,-2} halmazon az 1/x-2(egyik tort)+2/x+2=7/x a 2.on-4 egyenletet


Mit kell ezzel csinalni? Vagy egyaltalan hogy kell nekifogni?


2012. jún. 26. 15:50
 1/2 bongolo ***** válasza:

1/(x-2) + 2/(x+2) = 7/(x²-4)

Biztos tanultatok ilyen nevezetes azonosságot:

(x+y)(x-y) = x²-y²

Most a nevezők pont ilyenek. Van x+2 meg x-2, az x²-4-ben a 4 meg pont 2². Vagyis a jobb oldali nevező a bal oldaliak szorzata. Az a közös nevező.


Érdemes mindkét oldalt beszorozni (x-2)(x+2)-vel (vagyis x²-4-gyel). Utána már nagyon egyszerű lesz. Próbáld meg.


Ha kijönne megoldáskent +2 vagy -2, azt persze el kell dobni, mert az ki volt kötve, hogy nincs.

2012. jún. 26. 17:24
 2/2 anonim ***** válasza:

1. kikötés kéne, de azt már odaírták.

(A nevezőben nem lehet 0, vagyis

x nem lehet 2 és -2)


2. El kéne tüntetni a törteket. Ez gy megy, hogy be kell szorozni mindkét oldalt a nevezők legkisebb közös többszörösével.


A nevezők:

(x-2), (x+2), (x^2-4)


x^2-4=(x-2)*(x+2) az ismert (a-b)*(a+b)=a^2-b^2 azonosság szerint.


Vagyis ha beszorzom mindkét oldalt (x-2)*(x+2)=(x^2-4)-el, akkor eltűnnek a törtek.


Szorzás után:

(x+2)+2*(x-2)=7

x+2+2x-4=7

3x=9

x=3


Ellenőrzés:

x helyére beírom, hogy 3:

1/1+2/5=7/(9-4)

7/5=7/5

Stimmel.

2012. jún. 26. 17:26