Nem értem a fizikát valaki segítene SÜRGŐS?


1. feladat 100g tömegű 700m/s sebességű lövedék a fában 0.001s alatt fékeződött le.Mekkora erő fékezte?

2 feladat

Egy korcsolyázó tömege 50kg, a tapadási súrlódási tényező 0,25. Mekkora a korcsolyázóra ható súrlódási erő?



2012. jún. 6. 19:35
 1/4 bongolo ***** válasza:

1)

F = m·a

vagyis ki kell számolni a gyorsulást (vagyis lassulást)


Δv = a·t

A sebességváltozás: 700-ról 0-ra csökken a sebesség

-700 m/s = a·0,001 s

a = -700000 m/s²


A tömeget kg-ba kell átváltani:

m = 100g = 0,1 kg

F = m·a = 70000 N


2)

tömege: m = 50 kg

súlya: G = m·g = 50 kg · 10 m/s² = 500 N

μ = 0,25

A súrlódási erő: Fs = µ·G

Fs = 0,25·500 N = 125 N

2012. jún. 6. 23:08
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm neked!!!!!!
2012. jún. 7. 05:41
 3/4 A kérdező kommentje:
Le sül a bőröm ezt még lehet kérni, hogy segíts ebben? Egy gépkocsi kerekei és az út közötti tapadási súrlódási együttható 0,8. Mekkora úton képes megállni a kerekek megcsúszása nélkül,ha a) 50km/h sebességgel halad; b) 100km/h sebességgel halad?
2012. jún. 7. 11:58
 4/4 bongolo ***** válasza:

µ=0,8

A kocsi tömege nincs megadva, de bizonyára ki fog esni. Addig is számoljunk m-mel. A kocsi súlya:

G = m·g

Ez a nyomóerő is, ezzel arányos a súrlódási erő:

Fs = µ·m·g

Ez az a maximális fékerő, amikor még nem kezd el csúszni a kerék. Ez lassítja ekkora gyorsulással:

a = Fs/m (mivel F=m·a)

Már ki is esett a tömeg:

a = µ·g

Megjegyzés: valójában ennek a minusz egyszerese a gyorsulás (merthogy lassulás), de nem baj.


Ennyi idő alatt áll meg ekkora gyorsulásnál:

t = v/a (v=a·t képletből)

Ez alatt az idő alatt pedig ekkora utat tesz meg:

s = 1/2·a·t²

s = 1/2·a·v²/a²

s = v²/(2a)


Az már látszik, hogy ha duplájára nő a sebesség, akkor az út a négyszeresére fog nőni (mert (2v)² = 4v²)


a) v=50 km/h

Át kell számítani m/s-ba:

v = 50/3,6 m/s = 16,67 m/s

s = v²/(2a) = 16,67²/(2·µ·g) = 16,67²/(2·0,8·10) = 17,4 m


b) Ugyanígy számolhatod 100 km/h-val is, 4·17,4, vagyis majdnem 70 méter jön ki.

2012. jún. 7. 15:33