Hogy kaphatnám meg a D-t, d-t, és az elcsavarodás szögét?

[link]
2012. máj. 28. 16:07
 1/4 anonim ***** válasza:

Nehogy már üvegből legyen ez a tengely!


Adottak a méretezési összefüggések, azokba kell behelyettesítened:


Kp=Ip/e

Ahol:

Kp=poláris kersztmetszeti tényező.

e=szélső szártáv e=D/2

Ip=poláris másodrendű nyomaték. Ip=(pi/32)*(D^4-d^4)


A csavarás alapegyenlete:


Tau(cs)=Mt/Kp =torziós feszültség<=Tau megengedett=80MPa


Az elcsavarodás szöge:


fi=Mt*l0/Ip*G (radiánban kapod)


Ha fokba akarod kapni, szorozd meg 180/pi-vel


ahol G=csusztató rugalmassági modulus, nézz utána, hogy üveg esetén mennyi.

(Acélra 80000MPa)


Akkor elvileg már mindent tudsz, most már csak matematika, egyenletmegoldás.

2012. máj. 28. 16:41
 2/4 A kérdező kommentje:

Fúúbakker, tényleg, sraffozni is kellett volna :S

Amúgy bocsánat ha hülyeséget kérdezek, de; végül nekem Kp=[(pi/32)*(D^4-0.8D^4)]/[D/2] lett, de ígyis két ismeretlenem marad, a Kp, és a D is. Neharagudj tényleg, csak még nemvagyok túlzottan benne ebben a dologban (ahogy láthatod :D)...

2012. máj. 28. 22:03
 3/4 anonim ***** válasza:

Vigyázat, nem 0,8D^4-ed lesz. a 0,8 is 4. hatványon van, rendben?

Tehát (D^4-(0,8D)^4) lesz a számlálvóval.


Kiemelsz D^4-el, így a tört kiesik és pi/16-od van, ez szorozva (D^3)*(1-0,8^4)


Aztán mit tudunk még?


Azt hogy P=Mt*w. (w=omega)


Tehát Mt/(2pi*n).


Az n mértékegységére vigyázz, olyan nem lehet, hogy 1/ford, ilyen mértékegység nincs.

Az valószinűleg 1200/min akart lenni, így az reális is!


Ebből akkor:


Tau=P/(Kp*2pi*n)


Így:


D=köbgyök(16P/((pi^2)*2tau*(1-0,8^4)*n)


Tehát D=50,49 mm.


d=40,39 mm.


Az elcsavarodás szögét ugye meg már megbeszéltük:


Fí=Mcs*l0/Ip*G


Ahol:


Ip=3,77x10^5 mm^4


és:


Mcs=1193 Nm=1193000Nmm.

(Mondanom sem kell, hogy a mértékegységeket egyeztesd, ezért váltottam át)


l0 nincs megadva, ezért eredményünk majd °/mm-ben adódik, ezt azonban célszerű 1000-el átszorozni, hogy °/m-ben adódjék a végeredmény. (A szabvány is ezt az értéket rögzíti).


Fi=2,267°/m adódik.


Megjegyzem -gépész oldalról- ez nem egy jó érték, 0,25 °/m alatt kéne lennie.


Magyarul, ha most ezt neked be kéne valahova építeni, akkor gyakorlatilag az egész számítást kezdheted előről.


Mellesleg az egész számítás csak közelítő jellegű, a valóságban - bizonyos hosszak esetén - önsúlyt is kellett volna számítani, centrifugális erő, ebből kijön egy kéttámaszú tartó megoszló terheléssel.

Tehát összetett igénybevételre kéne igazából méretezni...

2012. máj. 29. 12:28
 4/4 anonim ***** válasza:

Javítás:


Hibás sor:

Tehát Mt/(2pi*n).


Helyesen:


Mt=P/(2pi*n)

2012. máj. 29. 12:30