Egy r1=1.1m sugarú, Q1=6.7x10-4C töltésű vezető gömbhéjat koncentrikusan körülvesz egy r2=15.8m sugarú, Q2=0.4x10-3C töltésű másik vezető gömbhéj. k=9x109Nm2/C2 (Ha a térerősség iránya a gömbök középpontjától kifelé mutat, azt pozitív, ha a gömbök középpontja felé mutat, azt negatív előjellel jelezzük.)2012. máj. 20. 20:01
1/2 bongolo válasza:
Nézzünk először egy gömböt. A gömbön belül a térerősség nulla, a gömbön kívül pedig olyan, mintha egy pontszerű töltés lenne a gömb középpontjában. Vagyis d távoságnál:
E = k·q/d²
Most a külső gömbhöz képest belül lévő pont érdekel, ott pedig a külső gömb térerőssége 0, csak a belsővel kell számolni. Annál pedig q=Q1, d=r1+1 behelyettesítést kell használni a fenti képletben:
E = k·Q1/(r1+1)²
2/2 bongolo válasza:
Ja, az itányt lehagytam: pozitív a Q1 töltés, ezért a térerősség iránya kifelé mutat.